Vlčí zrno se zpravidla objevuje na horním víčku oka a postihuje zejména dospělé, ohrožená je především skupina lidí ve věku od 30 do 50 let. Sice se nejedná o infekční onemocnění a většinou není třeba výrazný zásah doktora, přesto se doporučuje zajít s tímto problémem co nejdříve k lékaři. To zvláště platí tehdy, když pociťujete silnou bolest nebo se dostavují změny ve vidění. Doktor vám provede kompletní oční vyšetření, na základě nějž určí další postup.
Co se dozvíte v článku
Co je vlčí zrno?
Vlčí zrno je v odborných kruzích spíše známé jako chalazion. Jedná se o zánětlivé léze, které vyhlíží jako červená bulka na víčku. Vzniká tehdy, když dojde k zablokování meibomské žlázy, která se nalézá v oblasti tarzální ploténky. Zpravidla se objevuje vlčí zrno na horním víčku, a to jeho spodní straně, ale může postihnout i spodní víčko nebo obě oči najednou. Zároveň nebývá výjimkou, že se po odeznění znovu vrátí.
Někdy se může plést s ječným zrnem, odborně nazývaným hordeolum. Obě onemocnění sice spouští zablokování mazových žláz, ale ječné zrno je na rozdíl od toho vlčího způsobeno bakteriální infekcí. Navíc bývá v jeho středu leckdy patrná nažloutlá skvrna.
Liší se rovněž umístěním, ječné zrno se totiž tvoří na okraji očního víčka, zatímco vlčí zrno se nachází více v jeho středu. Jedním z vodítek může být i bolest, jelikož chalazion na rozdíl od ječného zrna obvykle nebolí. Nicméně není vyloučené, že se z ječného zrna stane vlčí, což se většinou děje po odeznění infekce, kdy ve žláze zůstane nějaký uvízlý materiál.
Nejčastěji se vlčí zrno tvoří u dospělých ve věku od 30 do 50 let, nehledě na pohlaví. Vlčí zrno u dětí se zpravidla nevyskytuje, i když ani to není vyloučeno. V takovém případě pro ně platí stejná doporučení jako pro dospělé. [1, 2, 3, 4]
Příznaky vlčího zrna
Mezi běžné příznaky vlčího zrna patří:
- malá bulka na víčku,
- postupný otok víčka,
- slzení či mírné podráždění oka,
- nepohodlí v oblasti oka či potíže s viděním v důsledku otoku (rozostřené vidění).
Pokud bylo vlčí zrno způsobeno infekcí, může se dostavit i bolest a zarudnutí. Nicméně se to nestává často a bolest v takovém případě do několika dnů přestane. Průběh vlčího zrna je takový, že nejdříve se jeví jako drobná zanícená oblast na očním víčku. Posléze přechází v nebolestivou a pomalu se rozvíjející bulku, přičemž její velikost nepřesahuje 1 cm. [5, 6, 7, 8, 9]
Jaké má vlčí zrno příčiny?
Jak už je zmíněno výše, vlčí zrno v oku souvisí s obstrukcí meibomské žlázy. Jejich funkcí je produkovat olejovitou tekutinu, která se spojí se slzami, čímž zvlhčuje a chrání oči. V případě, že je tekutina moc hustá nebo se ve žlázách vyskytuje zánět, může se utvořit vlčí zrno. Zadržená tekutina totiž ucpe žlázu, která se začne zvětšovat. Posléze tekutina vyteče, což má za následek podráždění kůže v okolí víček. Vlivem podráždění může dojít k vytvoření bulky.
K vlčímu zrnu mohou vést i jiné zdravotní potíže. Často se jedná o zánětlivá onemocnění postihující oči nebo kůži, jako je rosacea, zánět očních víček (blefaritida) nebo seboroická dermatitida. Málokdy, ale přece se může dostavit v důsledku tuberkulózy nebo virové konjuktivitidy. Výjimečně se z recidivujícího chalazionu vyklube karcinom.
Co se týče vlčího zrna a nakažlivosti, nevyvolává ho bakteriální infekce, a proto není infekční. Ze zánětu se nicméně může vyvinout absces nebo flegmóna víčka, eventuálně se může překlenout do chronické formy. [10, 11, 12, 13]
Diagnostika
S problémem je třeba zajít za očním specialistou, jako je oftalmolog či optometrista. Co nejrychleji byste ho měli vyhledat, pokud se dostaví silná bolest nebo otok, změny ve vidění či horečka. Při prohlídce se obvykle probírá vaše anamnéza, která může doktora navést na základní problémy, kvůli nimž se mohlo vlčí zrno vyvinout. V rámci ní lékař zjišťuje cestovní anamnézu, jaké příznaky pacient pociťuje či například s jakými očními problémy se potýkal v minulosti.
Následně se provádí oční vyšetření, během nějž doktor pečlivě zkoumá oko, oční víčko, řasy a texturu pokožky. Leckdy bývá nutné i důkladnější vyšetření očních víček, při němž lékař na oko namíří jasné světlo a pomocí zvětšení si oční víčko pořádně prohlédne. Oční víčko je při tom potřeba obrátit naruby, aby se mohl eventuálně nalézt vnitřní chalazion.
Součástí očního vyšetření bývá také posouzení zrakové ostrosti a kontrola otvorů mazových žláz na spodní straně víčka. U opakujících se lézí v týž oblasti očního víčka je nutné jako možnou příčinu vyloučit karcinom mazových žláz víčka, k čemuž slouží biopsie. Zároveň pokud někoho obtěžuje otok oka, může lékař aplikovat nesteroidní injekci k jeho snížení. [14, 15, 16, 17, 18]
Jaká je na vlčí zrno léčba?
Lékař vám může k odstranění problému doporučit určité oční kapky nebo krémy. Pokud jiné metody léčby nefungují, může vám lékař naordinovat steroidní injekce nebo nasadit jisté léky, většinou jde o antibiotika (tetracykliny) a stává se tak pouze u opakujícího se chalazionu.
Jestliže bulka neustupuje ani po několika měsících, ba naopak se zvětšuje, je nutné zvážit operaci. Operace vlčího zrna zpravidla trvá zhruba 15–20 minut. Přistupuje se při ní ke znecitlivění dané oblasti a rozříznutí bulky, aby mohla tekutina nacházející se uvnitř vytéct. Zároveň je pravděpodobné, že vás spolu s tím lékař zbaví ztuhlé olejovité tekutiny v očním víčku prostřednictvím chirurgické lžičky, po čemž následně lokálně upotřebí dezinfekční prostředek.
Lékař vám poté obvykle nalepí náplast přes oko. Je třeba počítat s tím, že po chirurgickém odstranění vlčího zrna se může dostavit bolest. K zabránění vniku infekce do oka vám může doktor předepsat antibiotickou mast nebo oční kapky. Mast je ideální nanést na linii řas po použití teplých obkladů či peelingů. Po operaci není nutné se nijak omezovat a můžete se věnovat svým běžným aktivitám.
Vytvořilo se vám již někdy na víčku vlčí zrno?
Co pomáhá na vlčí zrno?
Odeznění chalazionu můžete uspíšit pomocí jednoduchých praktik, které lze vykonat v pohodlí domova, většinou pak zmizí do 1 měsíce. Domácí léčba vlčího zrna zahrnuje vyčištění očního víčka jemným mýdlem (dětský šampon či peelingy na oční víčka) či jemné masírování žlázy za účelem ji otevřít. Zde je třeba doplnit, že byste se bulku však neměli pokoušet násilím vymáčknout, mohlo by tak dojít ke zhoršení stavu. Nejlépe uděláte, když se daného místa budete dotýkat co nejméně.
Pomůže také aplikování teplých obkladů pomocí čisté žínky, vždy zhruba na 10–15 minut, což by se mělo za den 4× zopakovat. Je přitom nutné vždy použít nový hadřík nebo vatový tampon. Babské rady na vlčí zrno uvádějí, že by se mělo jednat o heřmánkové teplé obklady. Teplý obklad účinkuje proto, jelikož se jím změkčuje ztvrdlá olejovitá tekutina blokující kanálek žlázy, a tedy může podpořit otevření a odvodnění kanálku žlázy.
Ke zklidnění oka se pak užívají studené obklady. Kromě toho si můžete opatřit i některá homeopatika k léčbě vlčího zrna, jako je mast nebo oční polštářek. Naopak vyvarovat byste se měli po čas léčby nošení make-upu či očních čoček.
Jak dlouho trvá vlčí zrno?
Vlčí zrno je obvykle krátkodobou záležitostí. Pokud problém řešíte a činíte kroky k jeho odstranění, do týdne po něm patrně nebudou ani památky. Pakliže byste neprojevili žádnou snahu a o chalazion se nezabývali, i přesto by měl sám od sebe zmizet, jen by to trvalo déle. Uvádí se, že odezní mezi 4. a 6. týdnem od jeho vzniku. Vždy však doporučujeme nic nenechávat náhodě a při prvních známkách vlčího zrna navštívit lékaře. [19, 20, 21, 22, 23, 24, 25]
Prevence vlčího zrna
Předcházet vlčímu zrnu můžete správnou hygienou. Mezi její základní pravidla patří:
- pravidelné a důkladné mytí si rukou,
- jednou denně si omýt obličej, zvláště od make-upu,
- důkladná péče o kontaktní čočky,
- ochrana očí slunečními brýlemi před prachem a jiným znečištěním ovzduší,
- nedělit se o používané kosmetické výrobky či ručníky,
- kontrola trvanlivosti kosmetiky: vyhození prošlého make-upu, výměna řasenky a očních stínů jednou za 2 až 3 měsíce. [26, 27, 28]
Zdroje: my.clevelandclinic.org, webmd.com, ncbi.nlm.nih.gov, chop.edu, healthline.com, medicalnewstoday.com, nzip.cz, wikiskripta.eu, refrakcnicentrum.cz, medlineplus.gov, ocniatlas.cz