Hakk vede známou náboženskou školu, těšící se vlivu i v prostředí radikálního hnutí Taliban. Donedávna se sám proti očkování také stavěl, nyní však ve svém výnosu ujistil, že očkování proti obrně i dalším nemocem „není škodlivé“ a nikterak neodporuje islámu. Zároveň vyzval rodiče, aby ochránili své děti před nebezpečnou chorobou.
Taliban bezprostředně nereagoval, nicméně na neklidném severozápadě země ozbrojenci z řad radikálních uskupení nadále prosazují zákaz očkování. Odpor proti očkování tam začal v roce 2005 a vyostřil se, když byl předloni zabit vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Toho prý Američanům pomohl vystopovat lékař pohybující se v okolí teroristova úkrytu pod falešnou záminkou očkování.
Konzervativci také tvrdí, že vakcína může obsahovat výtažky z vepřů, což je pro muslimy nepřípustné.
Minulý měsíc islámští radikálové unesli 11 učitelů, kteří byli zapojeni do očkovací kampaně proti obrně v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá u hranice s Afghánistánem. Učitelé však asi měli více štěstí než dva zdravotníci zastřelení v červnu, či zdravotnice zabitá v květnu. Koncem loňského roku bylo očkování proti obrně v Pákistánu dokonce přerušeno, když ozbrojenci usmrtili devět zdravotníků.
Obrna je virovým onemocněním napadajícím nervový systém, může způsobit ochrnutí. Ve většině zemí světa už byla vymýcena. V Pákistánu se jí však loni nakazilo nejméně 35 dětí. Pákistán spolu s Afghánistánem a Nigérií patří ke třem zemím, kde obrna zůstává endemickou chorobou, tedy trvale se vyskytující v dané oblasti.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).