Vorlíček: léčba rakoviny stojí v první řadě na okresních lékařích

6. 4. 2007 6:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Léčba rakoviny stojí v první řadě na onkologických odděleních v menších nemocnicích. Tamní lékaři musejí výtečně zvládat diagnostiku a rozpoznat, kterého pacienta dokážou efektivně léčit sami a kterého je třeba poslat do jednoho z 18 specializovaných nemocnic v zemi, takzvaných komplexních onkologických centrech...


Brno - Uvedl to předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Podle Mojmíra Švábenského z nemocnice v Kyjově na Hodonínsku mezi lidmi často panuje mínění, že nejlepší léčbu rakoviny mohou dostat ve specializovaných centrech. To podle něj není pravda. „Neděláme medicínu na špatné úrovni,“ řekl. Okresní lékaři jsou ve spojení s onkology z center, s nimi konzultují zdravotní stav těžce nemocných pacientů a také se v centrech vzdělávají.

Na jižní Moravě mohou onkologové v menších městech volit při přeposílání vážně nemocných ze tří onkologických center - Fakultní nemocnice Brno (FNB), Fakultní nemocnice u svaté Anny a Masarykova onkologického ústavu. Podle Vorlíčka je na uvážení onkologa, jeho zkušenostech a také na přání pacienta, které zařízení vyberou.

Podstatný je také typ nádoru, jímž nemocný trpí. Například krevní nádory, jako je leukemie, léčí především na Interní hematoonkologické klinice FNB v Brně-Bohunicích. Nemocné děti přebírají do péče téměř výhradně onkologové v dětské nemocnici v Brně-Černých Polích. Podle Vorlíčka se také budou postupně profilovat další specializace; například u svaté Anny mají podle něj vynikající výsledky při léčbě rakoviny hlavy a krku, Masarykův onkologický ústav je zase proslulý léčbou rakoviny prsu.

Když si pacient přeje, aby jeho rakovinu léčili experti v centru, podle Vorlíčka má na to právo. Kdyby však všichni nemocní chtěli být léčeni právě zde, systém se zhroutí, dodal. „Pokud si však okresní onkolog počíná dobře a umí s lidmi mluvit, nemusí ztrácet pacienty,“ uvedl Vorlíček.

Ředitel nemocnice u svaté Anny Roman Kraus řekl, že jakmile je to možné, pacient léčený v centru by se měl vracet zpět do péče okresního onkologa. Odtud má také blíže k rodině.

V Česku je dohromady 18 komplexních onkologických center pro léčbu rakoviny. Zařízení se soustředí hlavně na drahou léčbu, pří níž jsou potřeba nákladné přístroje a velmi drahé medikamenty. Běžnější typy nádorů mají podle představ České onkologické společnosti léčit okresní onkologové. Dětem nemocným rakovinou pomáhají v ČR na dvou pracovištích - dětské nemocnici v Brně a pražské nemocnici v Motole. Šest pracovišť se pak zaměřuje na náročnou léčbu rakoviny krve.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?