VPP pouze se souhlasem

5. 6. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Dotaz: Mám možnost pracovat, kromě hlavního pracovního poměru sestry v nemocnici, ve vedlejším pracovním poměru jako sestra pohotovostní služby. Zajímalo by mne, zda má zaměstnavatel právo povolovat zaměstnanci vedlejší pracovní činnost. V naší nemocnici každý zaměstnanec, který chce mít vedlejší pracovní poměr, musí žádat vedení nemocnice o svolení.


V zákoníku práce je stanoveno, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Zaměstnavatel může udělený souhlas písemně odvolat. V písemném odvolání souhlasu je zaměstnavatel povinen uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů (§ 75 zákoníku práce).

Zaměstnanci tedy mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou v pracovním poměru, jen s předchozím písemným souhlasem. Z tohoto vyplývá, že musí být splněny tři podmínky: 1. Musí jít o činnost aktivní, tj. vztah

charakterizovaný výkonem práce, 2. musí jít o činnost výdělečnou, přičemž výdělečnou činností se rozumí jakákoli výdělečná činnost, bez ohledu na to, v jakém právním vztahu je vykonávána a zda přinese zamýšlený zisk - rozhodující je, že je za účelem dosažení zisku vykonávána.

Může se jednat o pracovněprávní vztah, občanskoprávní vztah nebo o podnikání na základě živnostenského listu. Upozorňuji však, že výdělečná činnost musí být spojena s aktivní činností zaměstnance, nestačí tedy pouhé vlastnictví akcií zaměstnancem nebo jeho majetkový vklad ve společnosti s ručením omezeným, pokud není současně spojen s výkonem práce, 3. musí jít o činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Předmět činnosti zaměstnavatele lze zejména zjistit ze zápisu v obchodním rejstříku, ze živnostenského oprávnění, ze statutu, popř. zřizovací listiny. Výkon jiné výdělečné činnosti, který je podmíněn předchozím písemným souhlasem zaměstnavatele, se vztahuje k předmětu činnosti zaměstnavatele, nikoli k tomu, jakou práci u něj zaměstnanec vykonává. Pro všechny zaměstnance stejného zaměstnavatele je předmět činnosti stejný, a to bez ohledu na to, jakou práci či funkci u zaměstnavatele vykonávají.

Udělený souhlas může zaměstnavatel kdykoli odvolat, a to písemně. Je však povinen uvést důvody tohoto svého rozhodnutí, avšak neuvedení důvodů v odvolání souhlasu s výdělečnou činností nezpůsobuje neplatnost tohoto odvolání. Zaměstnavatel však tímto postupem porušuje zákoník práce.

Účelem, proč zákoník práce obsahuje ustanovení § 75, je omezení nežádoucího stavu projevujícího se v souvislosti s neomezenou možností podnikání, které většinou provádějí zaměstnanci vedle svého zaměstnání konaného v pracovněprávním vztahu. Zaměstnanci při něm často využívají a i zneužívají poznatků a informací, včetně výsledků práce dosažených při výkonu práce v pracovněprávním vztahu.

Výdělečnou činnost, která není shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnanci v pracovněprávním vztahu, mohou zaměstnanci v době uzavřeného pracovněprávního vztahu vykonávat bez omezení a není přípustné další omezení výdělečné činnosti, a to ani pracovní smlouvou, pracovním řádem, popřípadě podmínění jejího výkonu předchozím souhlasem zaměstnavatele.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?