Znalecká komise ministerstva zdravotnictví konstatovala, že Nemocnice v Havlíčkově Brodě nepostupovala správně. Kdyby nemocnice postupovala zcela správně, nemuselo možná k některým úmrtím dojít.
Zda byl při výkonu zdravotní péče poskytované v Nemocnici Havlíčkův Brod dodržen správný postup, to tři měsíce zjišťovala znalecká komise ustavená ministerstvem zdravotnictví.
„Nikdy v nedávné historii nebylo zdravotnické zařízení vystaveno takové zkoušce, že jeden z týmu úmyslně podával lék s úmyslem zavraždit. Komise musela zvolit zvláštní přístup. Musela prověřit 382 úmrtí,“ připomněl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
Nakonec komise detailně zkoumala nejen 17 případů, ve kterých je bývalý zaměstnanec nemocnice Petr Zelenka obviněný z vraždy či pokusu o vraždu, ale i dalších 5 zvláštních úmrtí z doby, kdy Zelenka v nemocnici pracoval.
Výsledek je pro nemocnici nelichotivý: pouze ve 3 z 22 zkoumaných případů postupovalo zdravotnické zařízení správně. V 8 případech našli znalci pochybení, která neměla přímou souvislost s újmou na zdraví nebo smrtí pacientů, mimo jiné šlo o špatně vedenou zdravotní dokumentaci.
V 11 případech ale měl nesprávný postup nemocnice podle znalců příčinnou souvislost se smrtí pacienta. V 10 z nich se jedná o pacienty, kterým byl nejdříve podán heparin, což byla hlavní příčina úmrtí. Nesprávný postup nemocnice považuje komise za další dílčí příčinu smrti.
V těchto 11 případech podala komise trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie má na jejich základě prověřit, zda v těchto případech nenese nemocnice za smrt pacientů spoluodpovědnost.
„Nedá se říct, že by se nesnažili postupovat v zájmu těchto pacientů, ale nevyčerpali všechny možnosti, jaké měli. Nedalo se od počátku těmto případům zabránit, je ale otázkou, kdy mohlo zdravotnické zařízení na tuto zvláštní situaci zareagovat,“ shrnul závěry komise ministr Julínek.
Petr Zelenka je obviněný z devíti vražd, komise ale našla deset případů, ve kterých kvůli neindikovanému podání heparinu a s přispěním špatného postupu nemocnice zemřel pacient. Komise přišla na jeden případ, kdy špatný postup zdravotnického zařízení způsobil smrt pacienta, aniž by byl špatně podán heparin.
Kromě chyb ve vedení zdravotnické dokumentace znalci například zjistili, že často nebyly zdravotnickým zařízením vyčerpány diagnostické možnosti, případně nebylo přizváno mezioborové konzilium. Nemocnice neměla systém vyhodnocování mimořádných událostí.
„Tento tragický případ je obrovským apelem na ostatní zdravotnická zařízení a jejich majitele. Jasně ukazuje na to, že by situace v Havlíčkově Brodě nemusela být ojedinělá, že se může nacházet i ve více našich nemocnicích. Čeká nás hodně práce, abychom dostali naše zdravotnictví na vyšší úroveň, aby byly nemocnice bezpečnější,“ řekl ministr Julínek.
Ministr dále uvedl, že je na hejtmanovi, jaké ze závěrů komise vyvodí důsledky. Pokud by se taková zjištění týkala přímo řízené nemocnice, jednoznačně by podle Julínka její ředitel přišel o funkci. Ke zlepšení bezpečnosti nemocnic by prý měly přispět některé připravované normy, mimo jiné zákon o zdravotnickém zařízení, ale i vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která má začít platit v dubnu.
Adéla Daňhová, www.Zdravi.Euro.cz