Novinářům to řekli předseda poslanců VV Vít Bárta a zdravotní expert strany Jiří Štětina. Ministerstvo návrh jako populistický odmítlo, musí prý zohledňovat kritickou ekonomickou situaci.
„Názor zdravotnických zařízení kritizujících jen dvouprocentní navýšení vyhlášky je oprávněnou připomínkou v neprospěch ministerstva,“ řekl Bárta. Heger sám podle něj v září na jednání koaličních lídrů připouštěl, že kvůli zvýšení DPH a růstu platů lékařů je třeba v příštím roce posílit zdravotnictví o 12 miliard korun. Dvouprocentní navýšení podle Bárty znamená maximálně 4,8 miliardy korun navíc.
„Domníváme se, že chybějících 4,8 až 5 miliard korun je možné najít především u zdravotních pojišťoven, které se zatím nedostatečně podílejí na nákladech složité situace ve zdravotnictví,“ řekl Bárta. VV podle něj ale zároveň podpoří zvýšení kompetencí pojišťoven tak, aby mohly více rozhodovat o úsporných opatřeních.
„Ministerstvo musí dbát o dlouhodobou udržitelnost kvalitní zdravotní péče pro pacienty. Nemůže se řídit populistickými výroky, ale musí brát v potaz kritickou ekonomickou situaci nejen v ČR, ale celé eurozóně,“ řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.
Ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska. Nemocnicím podle Hegera přidá v průměru dvě až tři procenta. Pokrýt by to podle něj mělo nárůst platů lékařů o 6,25 procenta. Ambulance dostanou stejně jako loni, laboratoře a rentgeny méně. Nárůst výběru ministerstvo odhadlo na celkem pět miliard.
Rozhodnutí o úhradové vyhlášce je v pravomoci ministerstva. Tento týden ji poslalo do připomínkového řízení, kde se mohou vyjádřit například zástupci zdravotníků. Text dostala všechna ministertva, VV mají možnost se k textu touto cestou vyjádřit. Konečné slovo ale má Heger. Bárta novinářům řekl, že VV s ním chtějí o věci vést „odbornou debatu“ například na poslaneckém klubu VV. Jednání koaličních lídrů k této věci nyní nežádají.