„Výrazně snížíme celkové doplatky za léky proti současnému stavu, poškozujícímu hlavně chronické nemocné a starší spoluobčany.“ Toto je doslovná citace sedmé věty předvolební Smlouvy ODS s voliči. Smlouvu za přítomnosti médií podepsal Mirek Topolánek. Jaké je dnes realita?
Podle Českého statistického úřadu doplatky za nejužívanější léky stouply od dubna o více než deset procent. V reálném životě tedy staří a chronicky nemocní zaplatí za své léky o desítky až stovky korun více.
Způsobil to ministr Tomáš Julínek tím, že vydal vyhlášku stanovující úhrady léků z veřejného pojištění a výši těchto úhrad skokově snížil u stovek nejčastěji užívaných léků.
Když jsem před vydáním této vyhlášky varoval ministerstvo i veřejnost, že dojde ke skokovému růstu doplatků na léky, tak mi ministr vzkázal, ať „nelžu a nestraším veřejnost“. Dnes je nade vši pochybnost jasné, kdo tehdy veřejnosti lhal a kdo mluvil pravdu.
Ještě k jedné události bych se rád vrátil. Zhruba před rokem jsem ještě jako ministr také podepsal obdobnou vyhlášku. Její dopad na peněženky pacientů se s tou dnešní nedá vůbec srovnat. Růst doplatků byl někde okolo tří procent a navíc se v drtivé většině vůbec netýkal těch nejčastěji užívaných léků. K obdobným změnám docházelo každý rok v posledních 10 letech pravidelně. Tehdy však poprvé oblepili mnozí lékárníci své lékárny plakáty, které pacienty informovaly o růstů spoluúčasti, kterou způsobil Rath.
Dnes je situace mnohonásobně horší a doplatky skutečně znamenají pro mnohé spoluobčany závažný finanční problém. V lékárnách nenajdete ani řádku.
Další z důkazů, oč tehdy šlo lékárnické komoře. Kdyby jim leželo na srdci blaho pacientů, tak by dnes protestovali mnohem silněji než loni. Šlo jim však jen o jejich obchodní přirážky, a proto neváhali namlouvat pacientům něco jiného. Také tehdy senátor Julínek hřímal cosi o asociálnosti doplatků, konečně i proto si ODS dala jasnou větu do své Smlouvy s voliči. Jaké je vysvětlení takového názorového obratu a podvodu na voličích?
Ministr Julínek dostával statisíce od zahraničních farmaceutických firem na své občanské sdružení, které bylo aktivní v předvolební kampani. Statisíce dostává dokonce jeho sdružení i dnes, kdy rozhoduje o produktech firem, které mu peníze posílají.
Celé mi to připadá, jako by Julínek vybíral od výrobců léků výpalné. Při podrobnější analýze vyhlášky zjistíte, že velmi pomohla některým zahraničním výrobcům léků. Za řadu z nich platíme více, než platí v bohatších zemích EU. Jiné dostaly povolení být užívány na nemoci, na které nemají zákonnou registraci. Některým dokonce i úhrady zvýšil, i když byly dosud bez doplatků - tudíž plně hrazeny a dobře dostupné.
Julínek se hájí, že přináší ty nejnovější léky. Ty se samozřejmě na český trh dostávaly i v minulých letech, ale vždy jsme se snažili, aby nebyly dražší než v zemích EU a aby byly užívány jen tehdy, pokud existuje skutečný vědecký důkaz, že jsou lepší než již používané druhy léčby. Nemá přece cenu platit desetkrát tolik za stejný léčebný výsledek.
Julínek dnes dělá téměř pravý opak. Aby na to byly peníze, tedy aby byly peníze na astronomické zisky některých zahraničních farmaceutických společností, musely se zvýšit doplatky všech běžně užívaných a často i zcela životně nezbytných léků. Opět zde ODS plní své základní heslo - chudší musí být přinuceni se skládat na ještě větší bohatství těch nejbohatších.
David Rath, předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví za ČSSD
Právo