Ověřování se dá přitom provádět malým přístrojem i v terénu, vědci nyní na zavedení metody v praxi spolupracují s celníky, řekla ČTK vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslava Novotná.
Takzvaná Ramanova spektroskopie, která funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku, je známá už delší čas, pro zjišťování metanolu ale zatím testována nebyla. Tým Novotné začal metodu rozvíjet po začátku kauzy s pančovaným alkoholem, kdy univerzita nabídla veřejnosti testování domácího alkoholu zdarma a pro velký zájem nestíhali chemici ověřovat donesené vzorky certifikovanou metodou na plynovém chromatografu.
„Tady ta analýza zabere asi tak desetkrát méně času než na tom chromatografu, řádově minutu,“ uvedla Novotná. Zatímco certifikované testování stojí kolem 300 až 400 korun i více, prověření jednoho vzorku novou metodou vyjde prý nejvýše na desetikoruny.
Přístroj vypadá například jako stolní kopírka. „My vezmeme laserové záření a tím ozáříme ten vzorek. To záření se částečně v tom vzorku odrazí zpátky a my analyzujeme ten odražený svazek záření,“ popsala zjednodušeně fungování metody Novotná. Chemické složení vzorku se poté ve formě grafu ukáže na obrazovce počítače.
Analýza se dá ale provést i malým přenosným přístrojem, ne všechny jsou ale pro určování metanolu vhodné. „Některé ty láhve třeba jsou barvené a jsou barvené takovou látkou, která vlastně zvyšuje záření toho vzorku,“ popsala vědkyně problémy, s nimiž se během ověřování vědci potýkali.
Kvůli zpřesňování měření prý někteří v laboratoři zůstávali i přes noc, nakonec ale vybrali jeden přístroj nejvhodnější pro měření metanolu přes lahev. Spolu s výrobcem těchto přístrojů by postupně chtěli dospět k takovému zjednodušení, aby mohli přístroje používat i laikové.
Badatelky z VŠCHT nyní začaly spolupracovat s celně-technickými laboratořemi, kterým pomáhají se zaváděním metody při měření ve velkém. VŠCHT také obnovila testování alkoholu pro veřejnost zdarma. Podle mluvčí školy Ivany Pickové se počet prověřených vzorků zatím blíží tisícovce, vysokou koncentraci metanolu prý ale zjistili jen v zanedbatelném množství z nich.
Maximální obsah metanolu je podle Úředního věstníku EU 12 gramů na litr čistého etanolu, tedy například v litru 50procentní pálenky může být obsah metanolu nejvýše šest gramů.
Kvůli výskytu jedovatého metanolu v lihovinách zemřelo v ČR 27 lidí, epidemie si vyžádala 76 otrav. Na dva týdny byl také vyhlášen zákaz prodeje tvrdého alkoholu.