Berlín -
„Ukazujeme, jak nejmodernější počítačové technologie pomáhají člověku,“ řekl ředitel zřejmě největšího počítačového muzea světa Kurt Beiersdörfer.
Zatím si málokterý pacient dovede představit elektronickou zdravotní kartu, ale v Paderbornu je možné ji vidět v akci. S kartou se dá vystavit i elektronický recept. Zatím je to jen teorie, ale zaměřená na budoucnost.
„Celá výstava je velmi zábavná,“ tvrdí Beiersdörfer. V medicíně je podle něj napínavá právě různorodost využití počítačů. Jedna „inteligentní toaleta“ pocházející z Japonska mimo jiné měří hmotnost, tělesný tuk a krevní tlak, jakož i podíl cukru v moči.
Více než dva roky pracuje muzeum na výstavním projektu, který by se měl v budoucnu vypravit i na cesty do světa. Expozice nabízí rovněž techniku, která zachraňuje život. Mobilní technologie dovolují například dálkový dohled na pacienta, třeba po srdečním infarktu. Při obtížích si pacient dá jednoduše na hruď přístroj, který vysílá data lékaři. Rovněž tak naopak může lékař na dálku pozměnit nastavení kardiostimulátorů.
Také operační sál budoucnosti není myslitelný bez počítačů, míní kurátorka muzea Margret Schwarteová-Amedicková. Rozhodující jsou moderní zobrazovací technologie, jako počítačová tomografie (CT). Příkladem jsou operace jater, neboť tento orgán je silně prokrvený a tkáň je příliš měkká.
Přesto však prý chirurgové nebudou ani v budoucnu zbyteční. Počítač slouží jen jako asistent a navigátor operatéra. Sny o operujících robotech zatím podle kurátorky nevyšly, i přes euforii z poloviny 90. let.
Návštěvníci výstavy v Paderbornu si mohou nejen vyzkoušet své sluchové schopnosti, ale také řezy lidským tělem prostřednictvím CT. Lze si také nechat simulovat zavedení srdečního katétru nebo změřit zrakové nervy v zájmu předcházení vážným očním onemocněním.
Výstava nazvaná Computer.Medizin je určena nejen laikům, ale také lékařům a technikům. Ukazuje přístroje, které souborně představují aktuální stav lékařské techniky.
Důvodem uspořádání expozice je desetileté jubileum muzea, které tehdy otevřel bývalý kancléř Helmut Kohl. Od té doby do muzea zavítal nejméně jeden milion lidí. Nese jméno paderbornského rodáka, průkopníka německé počítačové techniky a úspěšného podnikatele Heinze Nixdorfa.
ČTK