Takto nemocný člověk se dostává do velmi svízelné situace, poprvé již při diagnostice závažného onemocnění, podruhé v důsledku rozsáhlého operačního zákroku a potřetí nutným zásahem do životního stylu v důsledku stomie. Těmto klientům je věnována v průběhu hospitalizace péče zdravotnického personálu. Po propuštění z nemocnice domů mají možnost kontaktovat ve svém okolí stomasestru.
V poslední době vznikají společenská sdružení klientů s určitými chorobami. Tak tomu je i u diagnózy stomie. V naší republice existují pro tyto klienty tzv. kluby stomiků.
CÍLE PRÁCE
Cíl č. 1: Zjistit výskyt stomie v závislosti na pohlaví. Cíl č. 2: Zjistit, kdo provádí péči o stomii. Cíl č. 3: Zjistit, zda jsou klienti se stomií seznámeni s existencí klubů stomiků. Cíl č. 4: Zjistit, jak jsou klienti do činnosti klubu zapojeni a v čem klienti spatřují význam klubu.
HYPOTÉZY VZTAHUJÍCÍ SE K TĚMTO CÍLŮM
Hypotéza č. 1: Předpokládám, že výskyt stomie bude vyšší u mužů než u žen, a to v 60 % u mužů a ve 40 % u žen. Hypotéza č. 2: Předpokládám, že 80 % respondentů si zajišťuje péči o stomii samo, ostatní pomoc potřebují. Hypotéza č. 3: Předpokládám, že 100 % klientů je informováno o ILCO a klubu stomiků. Hypotéza č. 4: Předpokládám, že 100 % klientů je zapojeno do klubové činnosti, účastní se jeho akcí a dále předpokládám, že význam klubu stomiků je společenský - setkávání s lidmi stejného postižení a informativní - získávání informací o problémech se stomií.
METODIKA ŠETŘENÍ
Má práce obsahovala i anatomii tenkého a tlustého střeva, rozdělení stomií na kolostomie a ileostomie, na stomie dočasné či trvalé, na stomie jednohlavňové, dvouhlavňové a nástěnné. Dále jsem se zabývala příčinami stomií, předoperační přípravou klienta před založením stomie jak fyzickou, tak i psychickou, pooperační péčí o pacienta se stomií. Zmiňovala jsem se o komplikacích, které stomii doprovázejí, o pomůckách pro stomiky, péči o stomii, irigaci, o výživě stomika a v neposlední řadě jsem uváděla informace o ILCO a klubech stomiků.
Jako výzkumnou metodu jsem zvolila dotazník o 20 položkách. Nejdříve jsem měla obavy, kde najdu alespoň 50 stomiků. Kontaktovala jsem tedy předsedy klubů stomiků a domluvila si s nimi schůzku. Postupně jsem navštívila 4 kluby stomiků v ČR. Nesetkala jsem se s odmítnutím, tito lidé byli velmi příjemní a ochotní. Nakonec můj dotazník vyplnilo 110 stomiků, z nichž bylo 100 vhodných pro můj výzkum.
Dotazník mi náhodně vyplnilo 50 ŽEN A 50 MUŽŮ. Stomie v současné době může postihnout všechny věkové skupiny a přináší s sebou řadu komplikací, ať již fyzických či psychických. Snižuje kvalitu života a ve svém důsledku vede k invalidizaci či zkrácení délky života. PRŮMĚRNÝ VĚK stomiků byl 66 LET. Nejmladším respondentem byla žena, která měla pouze 21 let a muž, kterému bylo 35 let. Naopak nejstarší žena měla 84 let a nejstarší muž 86 let. Už když jsem začala práci psát, slyšela jsem, že ve skupině stomiků převažují kolostomici. Tímto dotazníkem jsem se o tomto faktu přesvědčila.
Největší část stomiků žije se stomií více než 10 let, ale poznala jsem také stomiky, kteří mají střevní vývod pouze 14 dní. Dále jsem zjistila, že ŽENY ŽIJÍ SE STOMIÍ VÍCE LET než muži. A jak zvládají péči o stomii? Převážná většina respondentů SI O STOMII PEČUJE SAMA, u některých se objevuje pomoc člena rodina a jen málo z nich nezvládá péči vůbec. Současný vývoj v oblasti stomie pokročil především v rozvoji pomůcek, kdy dnešní trh je jimi dostatečně nasycen, jen klient se nesmí bát zeptat, na co má nárok, co je pro něho nejlepší. Podle hodnocení mého výzkumu je mezi stomiky největší zájem o pomůcky od firmy ConvaTec, menší zájem je pak o pomůcky firem Coloplast a Dansac. Přičemž podstatné části mnou dotazovaných stomiků vyhovuje při ošetřování stomie dvojdílný systém.
ČESKÉ ILCO A KLUBY STOMIKŮ
Na pomoc stomikovi jako jedinci vzniklo ČESKÉ ILCO, což je celostátní sdružení stomiků, které jej zastupuje při řešení různých problémů, napomáhá při plnění jeho potřeb. Popud ke vzniku celostátního sdružení stomiků přišel od doc. MUDr. Tomáše Skřičky, CSc., který měl zkušenosti s péčí o stomiky v zahraničí. Ze členů dvou brněnských klubů stomiků v roce 1992 sestavil výbor, který sepsal program a 2. prosince 1992 vzniká České ILCO (IL = ileostomie, CO = kolostomie).
Téměř všichni z dotazovaných význam zkratky ILCO znají. Nedílnou součástí Českého ILCO jsou kluby stomiků, které existují po celé republice. Tyto kluby se snaží naplnit život stomika tak, jako kdyby ani žádná nemoc neexistovala. Klient se v těchto klubech setkává se stejně postiženými lidmi, což je pro něj velkým přínosem. Proto 94 stomiků ze 100 dotazovaných je členem klubu. Téměř tři čtvrtiny dotazovaných znají název klubu, který se nachází v místě jejich bydliště. V odpovědích se objevil
KLUB STOMIKŮ ILCO BRNO, KLUB STOMIKŮ PŘI NEMOCNICI PŘEROV, KLUB STOMIKŮ PROSTĚJOV A KLUB STOMIKŮ BRNO.
Informace o těchto klubech získali stomici v mnoha případech od stomasestry, naopak nikdo z nich nevyužil při hledání informací internetu, což podle mého názoru může souviset s vyšším věkem respondentů. Z již výše jmenovaných klubů bylo nejvíce respondentů z Klubu stomiků Brno a nejméně dotazníků vyplnili členové Klubu stomiků ILCO Brno. Průměrná délka členství ve všech mnou oslovených klubech byla 7,3 roku. Zjistila jsem, že nejkratší členství v klubu je 1 týden, ale vyskytli se i stomici, kteří jsou členy klubu už po dobu 18 let. Členové klubů stomiků se setkávají zpravidla 3-4krát ročně na různých schůzích, jejichž součástí je plánování jednodenních výletů, vícedenních relaxačních pobytů, přednášek firem o nových pomůckách na nadcházející období. Z odpovědí v dotaznících vyplynulo, že těchto akcí se vždy účastní více než polovina stomiků, a to proto, že se tam setkávají s přáteli, získávají informace o novinkách v ošetřování stomií, řeší problémy, které stomie přináší a radí se ohledně práv a nároků klienta se stomií. Členství v klubu, které je většinou bezplatné, je tedy pro stomiky díky těmto akcím přínosem. Kluby stomiků mezi sebou navzájem spolupracují. Respondenti měli v dotazníku možnost se vyjádřit, jak jsou s funkcí svých klubů spokojeni a převážná většina dotazovaných ji hodnotí kladně. Aktivní přístup stomika, dodržování zásad v oblasti stravování, spolupráce s lékařem a stomasestrou mohou vést ke zlepšení kvality života.
NÁVRH NA ŘEŠENÍ ZJIŠTĚNÝCH NEDOSTATKŮ
Z výzkumné části mé absolventské práce a z rozhovorů s jednotlivými klienti se stomií vyplynulo, že postrádají větší informovanost, která by se týkala této problematiky, a to jak v oblasti ošetřování stomie, komplikací stomie, stravování a pitného režimu stomika. Tyto informace nechybějí ale pouze stomikům, ale především široké veřejnosti, která je o této problematice velmi málo informována. Valná část veřejnosti nezná odpovědi ani na základní otázky: Co je stomie? Kdo je stomik? Jak vypadá? Jak se mám k němu chovat? Poznám to na něm?
Jak ale udělat velkou osvětu v oblasti stomií? Proč se o stomiích nemluví v nějakých pořadech v rozhlase či v televizi? Proč není pomůckám pro stomika věnována nějaká reklama? Možná je tomu proto, že tito lidé mají své uzavřené skupiny, že se stydí vystoupit se stomií na veřejnosti, ale pravou příčinu bohužel neznám.
Pro nového stomika by měl být vždy připraven EDUKAČNÍ MATERIÁL, který by obdržel v ordinaci od lékaře či stomasestry. Tento edukační materiál by měl podle mě obsahovat:
* Co je stomie. * Jak poznat komplikace stomie. * Kdy má stomik vyhledat lékaře. * Jak stomii ošetřovat. * Nabídka pomůcek pro stomika, prezentace jednotlivých firem. * Jak si vypracovat stravovací plán, jaké potravy jsou vhodné či naopak. * Kontakt na stomasestru. * Který klub stomiků se nachází v blízkosti bydliště stomika, kontakt, podmínky, jak se stát členem apod.
SOUHRN
V roce 2005 jsem ukončila studium oboru diplomovaná sestra pro intenzivní péči na výše uvedené škole. Jako téma absolventské práce jsem si zvolila Význam a funkce sdružení stomiků v ČR. V následujícím článku bych ráda představila výsledky své práce. Zaměřila jsem se na kolostomie a ileostomie.
SUMMARY
In the year 2005 I finished intensive care nursing programme. I chose as a topic of my graduation paper Importance and roles of associations of stoma patients in the Czech Republic. I would like to present results of my work. I focused on colostomy and ileostomy. LITERATURA Příručka ConvaTec, Bristol Myers Squibb, 1998. Časopis Stomasestra, odborný časopis společnosti Bristol Myers Squibb, 2/1999, ISSN 1211-9911. Zpravodaj ILCO. Brno: Petřivalského nadace, 1/2003, 2/2003, 1/2004. Časopis stomiků Radim. ConvaTec, 1/2002. www.ilco.cz
O autorovi: Věra Barboříková, absolventka SZŠ a VZŠ Emanuela Pöttinga, Olomouc (Vedoucí práce: Mgr. Růžena Vitásková) (BarborikVer@seznam.cz)