Význam dezinfekčního plánu ve zdravotnickém zařízení

10. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocniční prostředí je místem kumulace zdrojů infekce a vytváří specifické, a především příznivé podmínky pro vznik a šíření nemocničních nákaz. Zdravotnické zařízení je určeno k poskytování zdravotní péče pacientům, kteří často bývají i zdrojem různé jiné infekce.


ZDROJ A VNÍMAVÝ JEDINEC

U zdroje nákazy a vnímavého jedince máme omezené možnosti, jak snížit riziko vzniku nemocniční nákazy. Vnímavý jedinec je ovlivněn základním onemocněním a také prováděnými diagnostickými a terapeutickými postupy, zvláště pokud jde o nefyziologické vstupy do organismu člověka (kanylace, cévkování, intubace) nebo cíleně používanou terapii (hemoterapie).

PŘENOS NÁKAZY

Přenos nákazy zůstává tedy jako jediný faktor, který můžeme efektivně ovlivnit. Vyžaduje to však znalosti problematiky nemocničních nákaz, pochopení situace a uplatňování aktivního přístupu zdravotnického personálu k tomuto problému, a nikoli zavedení represivních opatření. Přenos původce nákazy se děje a) Biologickým materiálem - krev a krevní produkty (VHB, VHC, HIV)- sputum, sekret nosohltanu (stafylokoky, streptokoky, meningokoky)- stolice (nejvíce kolonizovaný systém je zažívací trakt, například Clostridium tetani)- moč (například VHB, virus spalniček)- likvor (například HIV, meningitidy)- slzy, sliny (například VHB, HIV)- vaginální sekret (například HIV, VHB) b) Pomůckami znečištěnými biologickým materiálem c) Nefyziologickými vstupy do organismu, například intubace - obcházíme fyziologickou bariéru.

Míru rizika vzniku onemocnění při kontaktu s biologickým materiálem nelze přesně stanovit. Záleží na řadě okolností a jejich souhře v daném čase. Přenos nemocničních nákaz tak můžeme ovlivnit sanitací, dezinfekcí, sterilizací, dodržováním aseptických postupů, ale především dodržováním hygieny rukou zdravotnického personálu. Až 60 % nemocničních nákaz je prokazatelně přeneseno rukama zdravotnického personálu, nikoli pouze ošetřujícího personálu.

Ošetřovatelský personál je zaměřen na ošetřování pacientů a hygiena je součástí jejich pracovní náplně. Tím však vzniká mylný dojem, že hygiena jako celek je výhradní záležitosti nelékařského zdravotnického personálu. Je vcelku složité vyžadovat po všeobecných sestrách a jiných nelékařských pracovnících sledování novinek v dezinfekci a orientaci v rozličných dezinfekčních přípravcích nabízených v posledních letech. Vypracováním dezinfekčního plánu, který má charakter preventivní, osobou nebo institucí zabývající se problematikou dezinfekce dostává zdravotnický pracovník pomůcku pro kvalitní provedení dekontaminace. Při tvorbě plánu je ale nutno brát v úvahu kolonizaci a cirkulaci nemocničních kmenů v daném zdravotnickém zařízení, a proto univerzální dezinfekční plány mívají omezené uplatnění. V situaci, kdy řada zdravotnických zařízení řeší problém kolonizace MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus), je vypracování plánu ohniskové dezinfekce prospěšnou pomůckou pro ošetřující personál. Smyslem je zabránit přenosu již vzniklé infekce, zvláště proto, že v preventivním dezinfekčním plánu nemusíme mít dezinfekční prostředky testované na MRSA, a tudíž jejich eventuální použití nemusí mít očekávaný výsledek. V tomto případě dezinfekční plány zaměřené na MRSA a nabízené dodavateli těchto prostředků jsou dobrým pomocníkem. Obecně dezinfekční plán umožňuje racionálně využívat nabídky dostupných dezinfekčních prostředků s možností dosažení požadovaného účinku na povrchy, zdravotnické prostředky a ruce. V plánu je zohledněn rytmus střídání dezinfekčních prostředků podle účinné látky a jeho aktualizace podle novinek na trhu. Legislativně nejsou zakotvené časové intervaly střídání dezinfekčních prostředků. Je to dáno potřebami daného pracoviště. Používání dezinfekčního plánu má i ekonomický efekt, a to v úspoře nákladů na dezinfekční prostředky. Zdravotnické zařízení může plánovitě nakupovat, uplatňovat množstevní slevy a zamezit zbytečnému plýtvaní tím, že zabrání situaci, kdy každé zdravotnické pracoviště používá jiné dezinfekční prostředky.


SOUHRN

Obecně dezinfekční plán umožňuje racionálně využívat nabídky dostupných dezinfekčních prostředků s možností dosažení požadovaného účinku na povrchy, zdravotnické prostředky a ruce.

SUMMARY

Generally, a plan of disinfection enables rational use of available disinfection agents and achievement of effect on surfaces, medical equipment and hands.


O autorovi: Jana Iberlová, Centrální sterilizace, Nemocnice Třinec (jana.iberlova@nemtr.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?