Už delší dobu pronikají do naší veřejnosti zejména prostřednictvím médií dílčí zprávy, a to o záměrech Julínkem vedeným ministerstvem zdravotnictví přeměnit fakultní, respektive univerzitní nemocnice na akciové společnosti. Těm, kdo jsou většinou konzumenty léčebné péče, může uniknout širší a dlouhodobější dopad těchto změn na chod a funkci zdravotnických zařízení, jež v zemi garantují léčebnou a preventivní péči na nejvyšší úrovni možností současné medicíny.
Zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity již patnáct let garantuje na základě smluvního vztahu s Fakultní nemocnicí Ostrava výchovu a vzdělávání celé řady odborníků nelékařských zdravotnických profesí, bez nichž není možné si moderní medicínu už vůbec představit.
Vývoj událostí vede ke snaze o založení lékařské fakulty, což není v Ostravě žádné novum. První pokus se datuje do roku 1991. Pro odpor řady oficiálních subjektů se však rozběh lékařské fakulty neuskutečnil.
Chci podotknout, že naši absolventi snadno nacházejí uplatnění v praxi a mnoho jich také dnes už pracuje v zahraničí, kde úroveň vědomostí a schopnost ihned se plně uplatnit v praxi jsou hodnoceny velmi vysoce.
Ve vyspělých ekonomikách, jak v Evropě, tak i jinde v zahraničí, je zájem státu na edukaci (vzdělávání) odborníků lékařů i nelékařských zdravotnických profesí prioritní, vlády těchto států vyvíjejí maximální snahu o kvalitní i kvantitativní reprodukci těchto odborníků. Stejný přístup očekávám i v ČR.
Jinými slovy - při jakékoli transformaci sítě zdravotnických zařízení musí být ze strany státu zajištěno vzdělávání lékařů a všech ostatních zdravotnických profesí kontinuálně tak, aby nedošlo ke kolapsu a snížení úrovně poskytované léčebné péče, k níž jsme v České republice dospěli.
Jaroslav Slaný (Autor polemiky je děkanem Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity) , Právo