Vzdělávání lékařů zdarma, či za poplatek?

22. 5. 2007 11:22
přidejte názor
Autor: Redakce
Mělo by být vzdělávání pro lékaře zdarma? Nad touto otázkou diskutovali čtenáři časopisu British Medical Journal v květnovém čísle přílohy Career Focus. Přečtěte si argumenty pro a proti a napište nám svůj názor. Co říkáte na poplatky za vzdělávání v oblasti medicíny? Které typy kurzů by si měli účastníci hradit sami? Jakou máte osobní zkušenost s kvalitou placených seminářů?


Vzdělávání pro lékaře zdarma ano, či ne? Nad touto otázkou diskutovali čtenáři časopisu British Medical Journal v květnovém čísle přílohy Career Focus. Přečtěte si shrnutí názorového duelu a napište nám svůj názor.

Mělo by být vzdělávání lékařů zdarma?

ANO

Danny Lim, lékař, North Middlesex University Hospital, Londýn

Vzdělávání lékařů by mělo být zdarma. Hippokratova přísaha totiž zavazuje lékaře, aby učili své studenty bez nároku na jakékoliv poplatky či dary.

Poprvé jsem se zúčastnil placeného kurzu jako student posledního ročníku medicíny, tedy v období, kdy jsem měl hodně hluboko do kapsy. £300 jako zápisné do kurzu mi tehdy připadalo jako nekřesťanská částka. Byl to velký rozdíl ve srovnání s tím, že mnoho zkušených i začínajících lékařů nás velkoryse učilo ve svém volném čase, aniž by od nás požadovali jediný halíř.

Komerční kurzy, které připravovaly studenty na postgraduální zkoušky, stály několik set liber. V případě specifických praktických kurzů, se zápisné vyšplhalo nad £1000 – (například PACES – Practical assessment of clinical examination skills).

Ačkoliv organizátoři kurzů mají právo dostat své náklady zpátky, mnoho lékařů se domnívá, že takové poplatky jsou příliš vysoké.

Většinou se cena za odborný kurz pohybuje kolem £150 za den. Spočítal jsem si, že pronájem prostor, catering, audiovizuální technika a honorář přednášejícím stojí organizátory zhruba £40 na osobu a den (čísla odpovídají předpokladu, že se jedná o seminář pořádaný v centru Londýna, účastní se ho zhruba 200 lidí a přednášející je honorován £300 za hodinu).

Ukazuje se, že pořádání kurzů s lékařskou tématikou může být docela lukrativní obchod, na kterém se dají vydělat celkem slušné peníze.

Přijde mi dost divné, že dohled nad organizací těchto kurzů je dnes minimální. Ačkoliv na lékařské fakulty dohlíží lékařská komora (General Medical Council), akreditace organizátorů semináře není povinná. Navíc není jisté, že absolvování těchto kurzů zvyšuje šanci u daných testů uspět. Oslovil jsem několik organizátorů kurzů, ale nikdo z nich mi nepodal přesvědčivý důkaz.

Rozhodně nezpochybňuji tvrdou práci organizátorů kurzů a důležitou roli, kterou komerční kurzy hrají při vzdělávání lékařů. Neměly by však v této oblasti platit závazná pravidla? Neměli by být organizátoři povinni dodržovat alespoň určité minimum standardů? Neměli bychom zabránit tomu, aby v lékařském vzdělávání nezvítězil zájem jednotlivců či firem vydělat pro sebe co nejvíce peněz?

NE

Peter Cross: editor časopisu Career Focus BMJ, člen komerční společnosti Publish or Perish, která organizuje kurzy zaměřené na zlepšení vyjadřovacích schopností lékařů

Ať se to někomu líbí, či ne, peníze hýbou světem. A lékaři v tomto ohledu nejsou jiní než ostatní lidé. Vzdělávání lékařů by mělo být placené.

Je sice pravda, že existuje řada lékařů, kteří zdarma věnují svůj čas vzdělávání další generace. Na druhou stanu v této oblasti bude poptávka vždycky převyšovat nabídku.

Kurzy, které připravují účastníky ke zkouškám, jsou velmi žádané. Ukazuje se, že účast na těchto kurzech zvyšuje pravděpodobnost úspěchu u zkoušek o 5 až 10 procent.

Možná namítnete, že tyto služby by měly lékařské fakulty poskytovat zdarma. Avšak bez tržního prostředí by tyto vzdělávací akce nebyly tak kvalitní. A upřímně řečeno, více si ceníme věcí, za které si sami zaplatíme.

Není nic těžkého spočítat si, kolik na kurzech vydělávají jejich pořadatelé. Podle mne by bylo ale dobré zahrnout do těchto propočtů také náklady na pořízení webových stránek, nábor a organizaci přednášejících a podobně.

Myslím si, že peníze investované do kurzů s lékařskou tématikou jsou investicí do budoucnosti, protože medicína je tvrdá a velmi konkurenční profese.

Znalosti a schopnosti, které lékař získá na základě absolvování náročných testů a zkoušek, mohou podle mého názoru pozvednout celkovou úroveň klinických a akademických standardů. Z takových změn pak budou profitovat všichni, včetně pacientů.

Jaký je váš názor na poplatky za vzdělávání v oblasti medicíny?

Které typy kurzů by si měli účastníci hradit sami?


Jakou máte osobní zkušenost s kvalitou placených seminářů?

Napište nám!

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?