Vzniku rakoviny děložního čípku u žen by mohlo zabránit očkování

8. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vzniku rakoviny děložního čípku u žen by v brzké době mohlo zabránit očkování. Dvě preventivní očkovací látky nyní testují i odborníci v Česku. Podle Vladimíra Vonky z Ústavu hematologie a krevní transfuze jsou vakcíny schopny téměř stoprocentně ženy před nádorem děložního čípku ochránit...


„Zabývám se očkovacími látkami několik desetiletí, ale tohle je nejlepší vakcína, o jaké jsem kdy slyšel,“ uvedl Vonka, který v ústavu vede laboratoř imunoterapie a genové terapie nádorů.

Česko patří v Evropě k zemím s největším výskytem rakoviny děložního čípku. Ročně jí onemocní asi 20 ze 100.000 žen, tedy tisícovka. Výskyt choroby v ČR je tak asi čtyřikrát vyšší než ve Skandinávii.

Stovky pacientek na tento nádor ročně zemřou. Nádory děložního čípku způsobují viry. Ve světě se nyní testují dvě očkovací látky, které by měly před vznikem onemocnění ochránit.

Již před 20 lety lékaři objevili, že například vzniku rakoviny jater výrazně brání očkování proti žloutence typu B. Vonka se přiklání k tomu, aby očkování podstoupily dívky ve věku 12 či 13 let.

Vyžádalo by si zhruba 400 milionů korun. Přední český onkolog Pavel Klener však připomíná, že náklady na léčbu rakoviny děložního čípku jsou pak velmi vysoké. Choroba se navíc léčí obtížně a kvalita života pacientek je nízká.

Do studií v Česku se zapojilo 1400 žen. Klinické zkoušky vakcín by podle ČT mohly skončit v polovině příštího roku. Po jejich zvládnutí by se vakcíny mohly začít vyrábět a prodávat.

Čeští vědci testují i několik dalších preparátů na léčbu rakoviny. Jeden z nejnadějnějších objevili pracovníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Nyní ho zkouší mikrobiologický ústav.

„Účinek preparátů na experimentálních zvířecích modelech je výtečný. Dokážeme už probíhající nádorový proces stoprocentně vyléčit,“ řekla ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová.

Upozornila ale, že látku vědci testují na zdravých myších, do jejichž organismu byl nádor přenesen. Pacient obvykle již nějaký čas s rakovinou bojuje a jeho imunitní systém bývá částečně vyčerpán.

Laboratorní verzi preparátu se nyní snaží do výrobní podoby převést česká farmaceutická společnost. Podle jejího zástupce by měla být schopna v prvním čtvrtletí příštího roku připravovat kilogramová množství látky.

Poté by mohly začít klinické testy, které potrvají zhruba devět let. Pacienti by tak nový lék, pokud se potvrdí jeho účinnost, mohli začít užívat kolem roku 2013.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?