Vzorky z Řecka zatím nákazu nepotvrdily

21. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Předběžné testy v britských laboratořích na vzorku drůbeže z řeckého ostrova Chios nepotvrdily výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky. "Referenční laboratoř ve Weybridgi obdržela vzorek, předběžné testy byly negativní," prohlásila včera mluvčí komise Pia Ahrenkildeová s tím, že je zapotřebí dalších testů a vzorků...


Unie přijala nová preventivní opatření proti hrozbě ptačí chřipky

BRUSEL/LONDÝN -

Komise měla podle mluvčí ještě včera na doporučení stálého veterinárního výboru rozšířit zákaz dovozu drůbeže, ptáků, peří a drůbežích výrobků, které nebyly zpracovány při teplotě vyšší než 70 stupňů, na celé Rusko, s výjimkou oblastí Kaliningradu, Petrohradu, Karélie a Murmansku.

Zatím zákaz platil pro dovozy z asijské části země, ale mezitím se virus H5N1 objevil už i u Tuly nedaleko Moskvy. Stejný půlroční zákaz EU již dříve vyhlásila vůči Rumunsku a Turecku a v minulosti vůči asijským zemím, kde se stejný virus rovněž vyskytl.

EK včera rovněž navrhla zakázat v celé Unii pořádání ptačích výstav, drůbežích trhů a podobných akcí bez povolení příslušných orgánů. Doporučila dále zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech a zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech proti ptačí chřipce. Přijetí konkrétních kroků ponechala EK na rozhodnutí členských zemí.

Státy EU dosud nedospěly k dohodě o případném společném pořizování zásob antivirotických léků proti případné pandemii. „Někteří ministři sice otázku zásob antivirotik nastolili, ale ke konsenzu se nedospělo,“ řekla o průběhu neformální schůzky ministrů zdravotnictví pětadvacítky v Londýně Kateřina Čiháková z českého ministerstva zdravotnictví.

Experti tipují rizikové oblasti

Experti ve stálém veterinárním výboru jednali také o sjednocení postupů členských zemí při podezření na výskyt ptačí chřipky, o vypracování analýz rizik a vytipování oblastí, kde by kvůli riziku kontaktu se stěhovavým ptactvem měl platit zákaz chovu drůbeže ve volných výbězích.

V Česku připadá v úvahu oblast Novomlýnských nádrží na jižní Moravě. „Podzimní i jarní trasy stěhovavého ptactva Česko obcházejí ze severu a z jihu, což snižuje riziko zavlečení ptačí chřipky. Ale jsou tu jistá rizika kontaktů ptáků v zimovištích,“ řekl Petr Šatrán ze Státní veterinární správy, který se bruselského jednání zúčastnil. „Vyšetřujeme volně žijící ptáky, ale nic u nás dosud nebylo zjištěno, žádné podezření na ptačí chřipku se v ČR nevyskytlo,“ ujistil.

H5N1 poprvé i na Tchaj-wanu

První případ výskytu smrtící ptačí chřipky přenosné na člověka byl včera potvrzen na Tchaj-wanu. Přítomnost viru H5N1 byl zjištěn u kuřat, která na tuto ostrovní zemi v jihovýchodní Asii přivezla nákladní loď plující pod panamskou vlajkou.

Tchajwanská pobřežní hlídka plavidlo zadržela minulý pátek. Podle agentury Reuters se loď pokusila nakažená kuřata na Tchaj-wan propašovat v lodním kontejneru z kontinentální Číny.

Testy prokázaly, že virem byla napadena asi tisícovka kusů drůbeže. Ihned po testech byla nemocná drůbež vybita a podle místní zdravotní inspekce je jen malé nebezpečí, že se virus dál v zemi rozšíří.

V Indonésii mezitím propukly obavy, že virus H5N1 již brzy zmutuje do druhu schopného přenosu z člověka na člověka. Ptačí chřipka se tam totiž objevila hned u několika příbuzných nejméně ve dvou rodinách. Indonéský ministr zdravotnictví Siti Fadillah Supari přitom oznámil, že se vyšetřují podezření u třetí rodiny.

Austrálie usmrtí sedm holubů dovezených z Kanady, kteří přišli do kontaktu s ptačí chřipkou a newcastleskou chorobou. Ptáci byli součástí zásilky 102 závodních a chovných holubů, která dospěla počátkem září do Melbourne. Od té doby byli všichni drženi v přísně střeženém karanténním centru.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?