Její ředitel Zdeněk Kabátek tehdy ČTK řekl, že VZP má ze všech pojišťoven nejvíc nákladných pacientů, žádá tedy změny v přerozdělení pojistného a stejné podmínky pro všechny pojišťovny. Chystané změny zákonů se ale dosud neuskutečnily.
„Nejdražší klient je osmapadesátiletý obyvatel středních Čech, který se dlouhodobě léčí s hemofilií. S odstupem za ním skončil muž z Ústeckého kraje, jehož léčba si vyžádala zhruba poloviční náklady,“ sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.
Ke zveřejňování dat VZP podle něj přistoupila proto, aby veřejnost měla informace o nákladnosti zdravotní péče, ale i proto, aby vyvrátila informace, že se snaží zbavovat drahých klientů, či že její klienti dostávají jen tu nejlevnější péči.
Předloni stál VZP nejdražší klient 54 milionů korun, za dvacítku nejdražších klientů vydala 281 milionů. Loňská úhrada je tedy o 1,8 procenta vyšší. K nejdražším diagnózám patřily loni, podobně jako v roce 2012, poruchy metabolismu, poruchy srážlivosti krve a plicní arteriální hypertenze.
Mezi nejdražšími pacienty bylo loni 17 mužů a tři ženy, předloni 15 mužů a pět žen. Nejmladší loni byl roční chlapec, nejstarší jednasedmdesátiletý důchodce. Zhruba 95 procent nákladů na dvacítku nejdražších pacientů tvoří léky, loni přes 273 milionů korun.
Tichý připomněl, že VZP se snaží náklady na léčiva snižovat už déle než rok za pomoci tzv. pozitivních listů. Je to seznam doporučených léků, u nichž pojišťovna dohodla s firmami nižší ceny. Loni tím za léky VZP ušetřila přes 425 milionů, které pak dala na péči.