Všeobecná zdravotní pojišťovna podle svého ředitele Pavla Horáka hodlá zaplatit onkologickou léčbu všem pacientům, kteří ji potřebují.
Onkologové se původně obávali, že na léčbu rakoviny letos bude málo peněz.
Dostatek prostředků v 18 specializovaných onkologických centrech v Česku by měla zaručit dohoda mezi VZP a Českou onkologickou společností, již obě strany podepíší ve čtvrtek. Vyplynulo to z jejich dnešního jednání v Brně. Předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček je s návrhem smlouvy spokojený.
Detaily ujednání zveřejní obě strany ve čtvrtek 1. března v Praze, kde také dokument podepíší. Horák řekl ČTK, že na dnešní schůzce se mimo jiné dohodli, že navýšení plateb ze strany VZP pro onkologická centra, bude letos oproti loňskému roku výrazně vyšší. Podle Horáka by nárůst měl být zásadnější než čtyřaž pětiprocentní, s nímž se počítá pro nemocnice.
V dohodě obě strany mimo jiné upraví vztah VZP k takzvaným komplexním onkologickým centrům. Právě tato zařízení budou léčbu rakoviny, která vyžaduje odborníky, nákladné přístroje a drahé léky, garantovat.
„My sami máme zájem na tom, aby léčba probíhala v těchto centrech,“ řekl Horák. Dodal, že platby centrům se proto nebudou odvíjet z částek, které tato zařízení inkasovala od pojišťovny v minulosti, ale peníze „půjdou za pacientem“.
„Protože tito pacienti v minulosti byli léčeni na řadě dalších míst a nemocnic, a ty peníze nyní musí dostat komplexní onkologická centra,“ upřesnil Horák.
Onkologická centra budou zároveň spolupracovat s menšími nemocnicemi a ambulancemi. Aby například pacient, který po úspěšné léčbě rakoviny centrum opustil, mohl na kontroly a sledování docházet do bližší nemocnice.
Kolik peněz VZP letos na léčbu rakoviny vynaloží, zatím není jisté. Podle Horáka se onkologové s pojišťovnou do konce března dohodnou na výši předpokládaných nákladů na onkologické léky. Právě farmaka jsou v tuto chvíli nejnákladnější, řekl Horák.
VZP dává na léčení rakoviny miliardy korun. Jen na mimořádně drahá léčiva dala v prvním pololetí 2005 podle tiskového oddělení 539 milionů korun, loni v prvním pololetí 580 milionů.
Náklady na léčbu u jednotlivých pacientů stoupají, jak nemoc postupuje. V prvním stadiu, kdy stačí operace, se pohybuje cena léčby v desítkách tisíc korun, ve druhém stadiu, kdy je kromě operace nutná kombinovaná léčba ozařováním a chemoterapií, jsou to řádově statisíce až miliony. Třetí a čtvrté stadium již vždy přesahují milionové částky, uvedl už dříve Vorlíček.
ČTK