VZP má pokutu za léky za přiměřenou, o pokutě za IZIP chce jednat

30. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pokutu 400.000 korun za centrální nákup léčiv uznává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za oprávněnou a její výši za přiměřenou. Částku vyměřenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zaplatí. K výši pokuty za projekt internetových zdravotních knížek (IZIP) podala VZP rozklad. Částka 800.000 korun je prý příliš vysoká...


Pokutu 400.000 korun za centrální nákup léčiv uznává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za oprávněnou a její výši za přiměřenou. Částku vyměřenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zaplatí, řekl novinářům ředitel VZP Pavel Horák. K výši pokuty za projekt internetových zdravotních knížek (IZIP) podala VZP rozklad. Částka 800.000 korun je příliš vysoká, řekl Horák.

Podle ÚOHS nepostupovala VZP v souladu se zákonem při zajišťování nákladných léků. Ročně za ně vydala 1,2 miliardy korun, podle úřadu porušila pravidla pro zadávání veřejných zakázek.

VZP od ledna již centrální nákupy nezajišťuje, nemocnice si je kupují samy. „Osobně jsem přesvědčen o tom, že VZP při nákupu léků nepostupovala správně, odvolávat se nebudeme,“ řekl ředitel.

Dodal, že VZP již podala rozklad k výši pokuty za internetové knížky a minulý týden se pokusila uvést na pravou míru některé nepřesnosti a uvést skutečnosti, které nevzal úřad v úvahu. „Máme zpětnou vazbu z úřadu, že rozklad obdržel a bude se jím zabývat,“ řekl Horák.

V námitkách Horák uvedl, že VZP v některých případech výběrové řízení v souvislosti s IZIP vyhlásila. Horák soudí, že pokuta za IZIP by byla přiměřenější, pokud by byla zhruba stejná jako za nákup léčiv.

„V tuto chvíli se mi zdá 800.000 korun za IZIP příliš vysoká částka, aby neovlivnila naše možnosti hospodaření. Jsou to peníze, které přišly v pojistném a jejich odčerpání by nebylo vhodné,“ vysvětlil.

Hospodaření VZP za první čtyři měsíce letošního roku, tedy za nucené správy, se podle Horáka zlepšilo. Příjmy VZP činily téměř 43 miliardy korun, z toho 3,7 miliardy dal stát v předstihu za děti, důchodce a nezaměstnané. VZP vydala na péči o nemocné 38 miliard korun.

Závazky po lhůtě splatnosti, které na počátku roku dosahovaly 10,6 miliardy, klesly na 4,9 miliardy korun, vyčíslil náměstek ředitele pro pojistné a služby klientů Jaromír Jungbauer.

Horák dodal, že VZP prodlouží v průběhu června stávající smlouvy zdravotnickým zařízením. Současné smlouvy vyprší na konci června. Pokud do té doby bude přijata rámcová smlouva, z níž vycházejí smlouvy s jednotlivými lékaři, upraví nynější návrhy tak, aby rámcové smlouvě odpovídaly.

„Zdravotnická zařízení se mohou spolehnout, že budeme platit. Nehodláme dělat administrativní ani žádné jiné překážky,“ ujistil nový ředitel, který se dnes novinářům představil na své první tiskové konferenci v čele VZP.

Horák má v plánu změnit postupně systém úhrad tak, aby lékař byl placen za práci a její výsledek. Bude dopředu vědět, za co má peníze a v kterémkoli okamžiku si bude moci výdělek spočítat, včetně regulací.

ČTK

Reakce čtentářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Tak nám stát z našich zdravotních daní placených přes VZP uloupnul pokutu 1,200.000.-Kč, čímž lékaři dostanou opět méně. Čili VZP udělá chybu, lékaři jsou za to pokutováni snížením plateb do zdravotnictví a ředitel Horák se neodvolá. Může mi to někdo vysvětlit? Současné opětné zpožďování plateb praktickým lékařům mají i specialisté? Zjednodušení našeho odměňování i pokutování za kvalitní péči, abychom si to mohli snadno sami vypočítat, by bylo na místě!

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?