Kraje návrh jednoznačně odmítají a hovoří o dalším důkazu hluboké krize finančního systému ve zdravotnictví. „Nevím, proč bychom tak měli řešit cizí problémy,“ řekl například ústecký hejtman Jiří Šulc.
Největší česká zdravotní pojišťovna uzavřela s ČSOB smlouvu, podle níž banka nabídne krajským nemocnicím odkoupení pohledávek, které mají u VZP - téměř za úplnou cenu.
„Nemohu říci, jestli za 97 či 99 procent, to je obchodní tajemství,“ říká mluvčí VZP Jiří Suttner. Po osmdesáti dnech pak pojišťovna od banky odkoupí dluh v jeho úplné hodnotě.
Mluvčí Suttner říká, že z pohledu veřejného zdravotního pojištění je to výhodnější řešení než čekat, až začnou nemocnice či lékaři své pohledávky vymáhat.
Exekutoři by měli v pojišťovně předem jistý úspěch. Pokud by VZP musela platit penále například deset procent, ze systému by tím jinam než ve prospěch pacientů odteklo víc, než kolik bude činit nejvýše tříprocentní zisk ČSOB.
VZP vsází na to, že prodej pohledávek je výhodnější než překlenovací úvěry od bank, které stojí ročně na úrocích nejlépe osm procent pro nemocnice a dvanáct procent pro soukromou ordinaci.
„Taková nabídka by se vyplatila, kdyby šlo o nedobytné pohledávky. Proč bychom to dělali u VZP, kde jsou pohledávky stoprocentně dobytné?“ ptá se hejtman Šulc.
Jeho středočeský kolega Bendl je ještě tvrdší: „My nemusíme přijít o vůbec žádné peníze. Exekucí vymůžeme plných sto procent a ještě navíc dostaneme částku z prodlení.“
Jedna z krajských nemocnic sice už musí čerpat drahý překlenovací úvěr, pro Bendla to je ale pouze důvod, aby o vymáhání dluhů od VZP reálně uvažoval. „Může to být brzy. Vím, že za dluhy může stát, přesto nevidím jinou cestu,“ říká Bendl.
Podobně uvažuje Česká lékařská komora. Její prezident David Rath chce příští týden oznámit jméno advokátní kanceláře, která bude kupovat dluhy VZP od ambulantních lékařů a pak je vymáhat včetně penále.
„Soukromí lékaři se sami do sporů s VZP neodváží, protože by jim mohla vypovědět smlouvu,“ vysvětluje motivy komory mluvčí Michal Sojka.
Petr Holub,
Hospodářské noviny
MUDr. Jiří Wicherek
Hmmm, jako smutne, nestastne, ba az tragicke vidim nove, dalsi rozstepeni lekarske obce - v hledani vinika - jedni oznacuji MZd., druzi VZP. Jeste jsem neslysel, a to je to, co hlasam ja, ze vina je na obou. Muzeme snad
jen diskutovat o tom, na kom je te viny vetsi dil. Podil statu (resp. politiku - jedno z jake strany) vidim v tom, ze dopustili (resp. se podileli na) zavedeni stavajiciho systemu, ktery jim zajistoval urcity poklid - spokojenost volicu. Na ci ukor jest nasnade. Podil viny ZP (VZP najme) pak spatruji v tom, ze, ac mely (na rozdil od nas, lekaru) prostredky, necitily (a neciti) potrebu stavajici system menit. Jich (ZP,
VZP najme) se neduhy stavajiciho system primo nedotykaji. Maji totiz zarucen svuj dil, ktery si na svuj provoz (a nejruznejsi aktivity - Morsky konik, IZIP…) vzdy z vybranych prostredku oddeli jako prvni a teprve to, co zbyde, rozdeluji ZZ. To rozdelovani pak probiha, dle meho soudu, naprosto nepruhledne - ruzne vyse uhrad (dane ruznou vysi limitu, regulaci…, dle nejruznejsich tzv. „experimentu, pilotnich studii“…) - zcela v duchu „rozdel a panuj“. Stat jim jejich nepruhledne hospodareni nejen toleruje, ale svoji necinnosti (no, i cinnosti nekterych politiku)
primo umoznuje - nekteri politici jsou napr. v „aktivitach“ VZP primo (i neprimo) zapojeni. Jsem presvedcen, ze dokud nebudeme schopni se spojit, sve pozadavky formulovat, jejich splneni pak jednotne pozadovat, neztrácet cas podruznymi detaily, jako napr. hledanim hlavniho vinika nebude nam pomoci. Podily viny at si mezi sebou resi sami vinici - at se ZP (najme VZP) obraci na stat, ze malo plati za sve pojistence, stat at vice kontroluje hospodareni ZP (VZP najme) se sverenymi prostredky…. Jeste dodatek - hlavne at uz konecne oba - stat i ZP konecne „vtahnou do hry“ i toho, koho se to dotyka nejvice, kdo tu celou „hru“ plati (a v dusledku na ni nejvice doplati) - obcana, volice, klienta, nemocneho… At ma obcan, volic, klient, nemocny… realnou predstavu, kolik co skutecne stoji (jaka je realna cena), co za prostredky tzv. verejneho zdravotniho pojisteni muze dostat, jak, kde, za co… si muze ci musi priplatit. Predstava, ze za stavajici prostredky je mozno (jak hlasali jiz predstavitele byvaleho rezimu a predstavitele stavajiciho ochotne prevzali) nadale poskytovat spickovou zdravotni peci pro vsechny… je
nadale neudrzitelna, neodpovidajici realite.