VZP má do 12 měsíců opustit zhruba dvacet procent zaměstnanců, ještě do konce letošního roku přijde o práci 450 lidí. Další budou propuštěni v průběhu příštího roku a zvažuje se slučování krajských poboček.
„Cílem je, aby na jednoho zaměstnance připadlo nejméně 1700 pojištěnců, čímž se VZP přiblíží v tomto parametru zaměstnaneckým pojišťovnám,“ napsal ředitel pojišťovny Pavel Horák svým podřízeným v dopise, který má server k dispozici. Tím má pojišťovna v následujících letech ušetřit zhruba 430 milionů korun.
VZP a další zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz na péči než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod ČTK sdělil, že víc platit nemohou.
Lékaři a nemocnice se kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami nedohodli na cenách péče na rok 2012. Rozhodnout o nich bude muset až ministerstvo zdravotnictví.
Pokud nemocnice chtějí mít na platy, musejí podle VZP zrušit poloprázdná lůžková oddělení a převést část péče do ambulancí. Je to trend moderní medicíny a žádají to prý i pacienti. „Nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde je 20 lůžek a leží tam čtyři až pět pacientů, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než jedno dítě denně. Přesto je tam personál v plném počtu,“ zdůraznil Rod.
Pojišťovna slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.