Dalších 17 pacientů poslala na léčení protony do Mnichova, řekl po jednání správní rady ČTK ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Předseda správní rady Jiří Běhounek zdůraznil, že o všechny klienty indikované k léčbě protony se VZP postará, i když smlouvu s pražským centrem nemá. Kvůli smlouvě se VZP s centrem dlouhodobě přou.
Místopředseda rady Jiří Skalický doplnil, že pražské centrum je jen jedním z poskytovatelů této léčby v EU. Pokud VZP s ním smlouvu nemá, neznamená to, že její klienti s rakovinou protonovou léčbu nedostanou, stejně jako by se pro ně neměnilo nic, kdyby centrum v Praze nebylo a všichni by museli být vysíláni k léčení do zahraničí, řekl.
Spor o smlouvu se podle členů rady v žádném případě nedotkne pacientů, jde o to, aby soukromý projekt netunelovat peníze českého zdravotnictví. Kvůli ušlému zisku a případné smluvní pokutě se protonové centrum obrátilo na rozhodčí soud. Podle Kabátka už soudci rozhodli, v kontextu s tím by mohlo být jasno i o platnosti či neplatnosti smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006. „My neznáme obsah rozhodnutí, na druhou stranu bude podle mě klíčové, protože naznačí, jakým směrem by se případně měl ubírat i občanskoprávní spor,“ shrnul ředitel.
Předseda sněmovního zdravotního výboru a člen správní rady Rostislav Vyzula připomněl, že odborníci z celé ČR potvrdili prospěšnost protonové léčby, ale jen pro určité diagnózy. Ty má stanovit odborná společnost pro radiační onkologii, biologii a fyziku, indikace k léčbě pak má VZP má být na komisi některého z 13 komplexních onkologických center.
VZP byla podle Vyzuly ochotna přistoupit na to, že může indikaci k léčbě stanovit samo protonové centrum, pokud ji potvrdí komplexní onkologické centrum, kde se pacient léčí. „Protonové centrum trvalo na tom, že i při negativním stanovisku komplexního centra platí jeho stanovisko, což by v podstatě vedlo k tomu, že by se naplnil postup smlouvy o smlouvě budoucí,“ řekl Vyzula. Dokument, jehož platnost VZP odmítá, zaručuje centru na 15 let miliardu korun a 1650 pacientů ročně.