Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už platí lékařům mnohem rychleji než dřív. Řekla to Jiřina Musílková, ředitelka uvedené pojišťovny.
„V lednu jsme platili zhruba 45 dní po lhůtě splatnosti, pak 38 a nyní je to 29 dní. A do konce roku to může být ještě lepší,“ řekla Musílková.
Nechtěla říci konkrétní číslo, ale pak přiznala, že ke konci roku by pojišťovna mohla platit lékařům už jen 20 dní po lhůtě.
Pomohla k tomu i injekce ze strany státu, kdy pojišťovna za zkrachovalé státní podniky již dostala od konsolidační agentury 2,8 miliardy korun.
„Peníze u nás nezůstaly ani den. Ihned jsme je zasílali těm lékařům, kterým jsme platili s nejdelším zpožděním,“ uvedla Musílková.
Právě kvůli zpožďování plateb stávkovali 6. října lékaři a demonstrovali před budovou ministerstva zdravotnictví.
Stávka vedla k pádu ministryně Milady Emmerové a k nástupu nového vedení ministerstva. To již dělá kroky k tomu, aby finance VZP se stabilizovaly, dluh zkracoval. Kumulovaný dluh od r. 2000 totiž letos dosáhne zhruba 14 miliard korun.
„Jednání s panem dnešním ministrem je na velmi korektní úrovni. Pokud se podaří uplatnit úsporné návrhy, o nichž nyní s ministrem jednáme, mělo by se v příštím roce zadlužování VZP zastavit a zhruba do tří let bychom mohli být bez dluhů,“ uvedla Musílková.
Některé nemocnice platí svým dodavatelům také s ročním zpožděním. „Když slyším, že VZP zkracuje lékařům dobu po lhůtě splatnosti, tak se musím ptát, kam tyto peníze jdou, když nemocnice v současné době dluží dodavatelům zdravotnických prostředků 1,1 miliard korun,“ řekl Právu Tomáš Vican, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.
Nejlépe podle něj platí FN Hradec Králové, naopak nejhůře FN Bulovka, Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a dále FN u sv. Anny v Brně a další. „U nich je to dokonce přes 300 dní,“ řekl uvedl Vican.
Lékařům chce pomoci i Československá obchodní banka. Nabízí jim získat peníze za velice výhodných podmínek, a to až do 1 miliónu korun.
VZP, jak uvedla Musílková, nepočítala s tím, že bude hradit vakcíny proti chřipce pro osoby starší 65 let, které se ze zákona povinně očkují. Až dosud byly hrazeny ze státního rozpočtu, letos prvně ze zdravotního pojištění. Jde o 300 miliónů korun.
„Tyto peníze po skončení chřipkové epidemie budeme žádat od ministerstva zdravotnictví,“ řekla Musílková. Dodala, že i ministerstvo pod novým ministrem Davidem Rathem je více nakloněno jednání o zaplacení vakcín.
Václav Pergl, Právo
doktor z Karlových Varů
Obávám se, že bez výměny managementu VZP se nikam nedospěje. Dodavatelsko - odběratelské vztahy se jinak nepřeruší.