například s roztroušenou sklerózou či rakovinou. Léčení by měl dostat každý potřebný, sdělil ČTK ředitel VZP Pavel Horák.
Upřesnil, že v současnosti má VZP smluvně zajištěno léčení pacientů 16 diagnostických skupin v 77 zdravotnických zařízeních. Jde například o 21 center pro biologickou léčbu revmatoidní artritidy, 18 center pro tu nejnáročnější onkologickou léčbu a osm specializovaných hematoonkologických pracovišť.
„Asi nejdůležitější je fakt, že VZP na základě smluvních ujednání uhradí drahé léky podle pravidel domluvených odbornými společnostmi. Zdravotnická zařízení tudíž mohou léčit naše klienty bez obav z ekonomické sankce,“ zdůraznil ředitel.
Zdravotnictvím ročně proteče na 200 miliard korun, čtvrtina z toho jde na léky. VZP soustřeďuje léčbu obzvlášť drahých pacientů do center, kde o ně pečují špičkoví odborníci. Těmto centrům také chce poskytnout dostatek financí.
Například pacientům s nehodgkinským lymfomem, zhoubným onemocněním mízních uzlin, zaplatí léčení přípravkem 90 Y Zevalin, jedna aplikace přijde na 402.000 korun. VZP uhradí i přípravky pro domácí léčbu pacientů se vrozenou zvýšenou krvácivostí, hemofilií typu A i B, v takovém systému, aby nebyli zatíženi častými návštěvami centra.
Problémy s limity peněz měla v minulých letech například centra na léčení roztroušené sklerózy, kvůli limitům nemohla dát řadě pacientů ty nejmodernější přípravky.
ČTK