ČTK to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Stejný program u Egejského moře v Řecku zatím trvá, VZP ale chce dojednat zkrácení platnosti čtyřleté smlouvy s firmou, která ho nyní zajišťuje, a začít pak také platit pobyty jednotlivým dětem.
VZP tak podle ředitele reaguje na mediální zpochybňování programu i na jeho kritiku od některých členů správní rady.
Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100.000 dětí. V lednu 2011, kdy ještě řídil VZP předchozí ředitel Pavel Horák, informoval Nejvyšší kontrolní úřad, že VZP platila v tomto projektu léčení i neexistujícím dětem. Za neobsazená místa vydala celkem 24 milionů korun, z peněz na projekt se hradily i „inspekční“ cesty, na něž se k moři vydalo i celé tehdejší vedení VZP.
„Nechal jsem provést právní analýzy a po zralé úvaze jsem minulý týden dospěl k názoru, že správnou cestou je přímý příspěvek našim klientům bez partnera jako třetí strany. Chtěl bych směřovat VZP k tomu, aby veškeré benefity v rámci preventivních programů i mimo rámec úhrad zdravotních služeb směřovaly přímo za klientem,“ uvedl Kabátek.
Soutěž tedy dal zrušit a do budoucna chce vytvořit zcela nový koncept. „Chceme jít cestou podpory našich klientů, kteří si budou sami volit, jaký ozdravný pobyt chtějí čerpat. Odstraní se tak veškeré pochyby, byť jsou podle mého názoru hodně liché, o tom, že ten či onen má nějaký benefit,“ řekl ředitel. Počítá i se zpracováním metodiky, co je to ozdravný pobyt, v jaké době, za jakých podmínek a za jakou cenu může být příspěvek čerpán. Přejít zcela jen na formu příspěvků by chtěl od roku 2016.
Kdo chce nadále posílat dítě na Mořského koníka, zůstává mu zatím možnost v Řecku u Egejského moře, kde v soutěži získala jeho pořádání společnost Kovo Tour na další čtyři roky, doplnil mluvčí VZP Oldřich Tichý. K rozhodnutí skončit pořádání v Chorvatsku přispěl podle něj i fakt, že do loňské soutěže o pořádání těchto pobytů se přihlásila jen jedna společnost. Ze zákona o veřejných zakázkách bylo výběrové řízení pro účast jediného zájemce zrušeno a letos už děti k Jadranu nejely. Pro příští rok bylo výběrové řízení vypsáno znovu, ředitel ale minulý týden rozhodl ho zrušit, vysvětlil Tichý.
Mořský koník je program pro děti od šesti do 17 let, které se léčí s lupénkou, rozsáhlým atopickým ekzémem, chronickým onemocněním dolních cest dýchacích, astmatem, alergickou rýmou způsobenou pylem a dalšími onemocněními, na něž zabírá přímořská léčba.