Informovala o tom agentura DPA. Podle ní organizace svůj záměr oznámila v úterý v Ženevě.
WHO sdělila, že se chce ze zkušeností s prasečí chřipkou poučit. Podle DPA už tato zdravotnická organizace OSN ale sama uznala, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo.
Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty.
Choroba podle dnes zveřejněné statistiky Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14.000 lidí. Jen v Evropě jich připravila o život 2185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje, napsala DPA.
WHO proti prasečí chřipce doporučila očkování. Farmaceutické firmy novou vakcínu vyvinuly a vyrobily. Mnohé státy ji pak nakoupily. O očkovací látku ale lidé nemají velký zájem.
Podle některých odborníků hrozí, že se pořízené zásoby za miliardy ani nevyužijí. Kritici tedy viní WHO mimo jiné z toho, že se stala pomocníkem farmaceutického průmyslu.
Organizace uvedla, že se v boji s tak velkou epidemií dala kritika očekávat. Kritické hlasy podle své mluvčí Fadely Chaibové ale považuje za šanci k diskusi. Prozkoumání postupu nezávislými experty je nutné.
WHO je také připravena přijmout výsledná doporučení odborníků a zveřejnit je. Chaibová ale neupřesnila, kdy by měli experti postup Světové zdravotnické organizace posuzovat.