PRAHA - i další kroky. Zprávu zveřejnila WHO i na svých stránkách www.who.int.
Česko patří k zemím s největší spotřebou piva na jednoho obyvatele. S alkoholem je spojen vysoký počet dopravních nehod a pracovních úrazů. Patří k rizikovým faktorům pro vznik chorob, je i hlavním spouštěčem domácího násilí.
„Tato zpráva (zpráva WHO) by měla být důvodem ke konkrétním krokům, protože alkohol zhoršuje zdravotní stav zdejší populace i konkurenceschopnost pracovní síly,“ sdělil primář oddělení léčby závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.
ČR: není nutná licence, reklama povolena
Ve zprávě WHO Česko získalo nula bodů například za opatření, s jejichž pomocí lze omezit přístup k alkoholu. Patří mezi ně vymezení hodin a dnů prodeje či prodejních míst a jejich hustoty.
K těmto krokům řada států přistoupila. Podle WHO by ČR mohla snížit spotřebu vyšším zdaněním alkoholických nápojů, které by je zdražilo. Měla by také energičtěji prosazovat zákonná opatření bránící v pití dospívajícím a dětem.
Za důležité považuje WHO omezení reklamy a přísný postup proti alkoholu za volantem. Nutné je zajištění včasné léčby těm, kteří se potýkají se závislostí.
ČR jako jedna z mála evropských zemí nezavedla povinnost mít k prodeji alkoholických nápojů licenci. Na rozdíl od řady států neomezuje ani reklamu.
Patří rovněž k zemím s nejlevnějším alkoholem ve vztahu k nealkoholickým nápojům či k hrubému domácímu produktu.
Nulová tolerance na silnicích
„Snad jediné, s čím můžeme být spokojeni, je skutečnost, že patříme mezi 18 zemí, které mají uzákoněnu nulovou hranici alkoholu v krvi u řidičů,“ uvedl Nešpor. Připomněl, že už 0,1 promile zvyšuje riziko dopravní nehody.
Ročně má alkohol ve světě na svědomí 1,8 milionu mrtvých a 58 milionů zraněných. Podle odborníků je spojen s více než šesti desítkami chorob a zdravotních poruch.
Ve vyspělých zemích je v pořadí třetím rizikovým faktorem pro vznik závažných onemocnění. Například v roce 1999 jen v Evropě zapříčinil smrt 55 tisíců mladých lidí od 15 do 29 let.
ČTK