„Nyní nastala doba, aby země připravily opatření ke snížení rizika pro své obyvatele,“ uvedla Jakabová. „Každá evropská země, v níž se komáři druhu Aedes vyskytují, mohou být v ohrožení rozšířením viru zika,“ dodala.
Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z října 2015 se komár egyptský (Aedes aegypti), který je přenašečem viru zika v Latinské Americe, v Evropě vyskytuje hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku, na Madeiře a zavlečen byl také na jih Nizozemska.
ECDC ale dnes zároveň varovala, že přenašečem viru zika by se mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře od Řecka, přes Chorvatsko, Itálii, Francii až po Španělsko. Tento druh byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.
„Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dále nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší,“ uvedla Jakabová.
WHO dnes v Ženevě vyzvala k dalšímu vyšetření případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem, o němž v úterý informovaly úřady v americkém Texasu. Podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla je nyní nutné zjistit, za jakých podmínek, jak často a s jakou pravděpodobností je virus sexuálně přenosný a jakou roli přitom hrají tělní tekutiny.
Podle Hartla se jedná teprve o druhé podezření na přenos viru pohlavní cestou. První se objevilo v roce 2008 u Američana, který se vrátil ze Senegalu a nakazil svou ženu.
Už v úterý WHO varovala, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.
Virus zika pravděpodobně způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidského plodu. U běžných jedinců virus vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh mírný. Ohrožení představuje právě jen pro těhotné ženy a jejich plody.
Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.