Z Česka mizí léky za miliardy korun

21. 8. 2013 8:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Z České republiky se ročně za 5-10 miliard korun a končí na evropských trzích. Čeští pacienti je pak marně shánějí v tuzemských lékárnách. V regálech nyní chybí například některá antibiotika nebo medikamenty potřebné k zotavení po transplantacích. Hostem pořadu ČT24 byl prezident ČLnK Lubomír Chudoba.


lékárnice: Tak tohle bohužel nemáme, to už je delší dobu ve výpadku.

redaktorka: A spolu s ním desítky dalších léků na předpis. Pilulky na cévy, žlučník, ale třeba i antibiotika. Pacienti z lékáren většinou odchází s nepořízenou. Co doporučujete těm pacientům?

Václav ČÁMSKÝ, vedoucí lékárník, lékárna Arkády: Obcházet lékárny a potom posléze se vrátit k lékaři, aby předepsal něco jiného.

redaktorka: Například v této pražské lékárny chybí inhalátory pro astmatiky. Kdy budou zásoby opět kompletní, personál zatím neví.

zákaznice lékárny: To už je třetí lékárna, v které teďko jsme, tak musíme to zkusit zase někde jinde.

redaktorka: Velké zásoby léků mívají nemocniční lékárny. I ty se ale v posledních týdnech potýkají s prázdnými šuplíky.

Jana FICNEROVÁ, lékárnice, IKEM: Když děláme denní objednávku, tak třeba 20, 25 léků je v určitý den jako nedostupných.

redaktorka: Za nedostatek léků může to, že jsou v České republice levnější než ve zbytku Evropy. Distributoři je v tuzemsku za levno nakoupí a vyvezou do dalších evropských zemí.

Lubomír CHUDOBA, prezident České lékárnické komory: Ani my často nevíme, zda-li ta nedostupnost toho léčiva bude trvat pouze třeba 14 nebo třeba 3 měsíce.

redaktorka: To je problém především u léků, které nejdou nahradit jinými se stejnou účinnou látkou.

Lucie ŠUSTKOVÁ, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv: V tom případě Státní ústav pro kontrolu léčiv neprodleně informuje ministerstvo zdravotnictví, které už ze své úrovně tuto situaci řeší a snaží se zjistit možnosti dovozu toho přípravku třeba z jiné země.

redaktorka: Situaci může změnit jen novela zákona o léčivech, která by umožnila v případě potřeby vývoz určitého druhu léku zakázat. To už funguje na Slovensku. Tuzemští pacienti tak mají jen jedinou možnost, jak se o dostupnosti svých léků dozvědět, a to na internetové stránce o lécích.cz. Barbora Kladivová a Barbora Kreuzerová, Česká televize.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka: A podrobnosti k tématu teď už s Lubomírem Chudobou, prezidentem České lékárnické komory. Dobrý večer.

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora: Dobrý večer.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
My jsme v reportáži slyšeli, jakých léků je teď v českých lékárnách nedostatek. Ohrožuje to už nějak zdravotní péči českých pacientů?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Tak určitě u chronických pacientů, kteří jsou například po transplantacích, tak tam jste slyšeli, že ty léky jsou dlouhodobě nedostupné nebo občas se objeví, prostě potom zase třeba na tři týdny jsou nedostupné. Takže to si myslím, že je závažný problém.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Jak se dá podle vás vývozu českých léků do zahraničí zabránit?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Tak podle nás, podle mého názoru velmi jednoduše a my jsme i to řešení z části inspirované Slovenskem už nabízeli na konci loňského roku, když se novelizoval zákon o léčivech. Zjednodušeně řečeno, pokud tady bude státní instituce, Státní ústav pro kontrolu léčiv průběžně monitorovat zásoby léčiv nebo aspoň vybraných kategorií pro české pacienty a bude mít možnost legislativní, aby zakázal vývoz konkrétního léku třeba jenom na přechodné období, tak to je velmi elegantní a jednoduchý nástroj.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Tento nástroj využívá třeba Slovensko, ale tamní Státní ústav pro kontrolu léčiv sice tuto pravomoc má, ale je stále pod palbou kritiky ze strany Evropské unie. Nebojíte se toho, že by tato kritika spadla i na české, český …

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Ne, určitě ne. Už jako spousta právníků i tuzemských přiznává, že opravdu je možno i v rámci evropského práva v těchto výjimečných případech prostě upřednostnit péči o české pacienty. A není to pouze Slovensko, jsou to další země, Polsko, Portugalsko, Irsko, Litva, Maďarsko. Prostě těch zemí přibývá a my zatím pořád s tím nic neděláme, akorát o tom mluvíme, teda myslím politiky.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Proč jsou vůbec léky v Česku tak levné? Řekněme ve srovnání s některými jinými zeměmi Evropské unie?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Protože máme trošku jiný systém referenčního porovnávání cen a pokud porovnáváte ceny v rámci celé Evropské unie téměř u všech zemích a pak si vybíráte a chcete volit pouze z těch třech nejlevnější a na to i máte obdobným způsobem napasovanou úhradu, to znamená, to, co hradí zdravotní pojišťovny, tak skutečně vám potom vychází, že jsme dá se říci nejlevnější země, co se týče cen léků.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
To znamená, že není možné dovážet ty léky v případě jejich nedostatku z některých jiných zemí, řekněme na východ, kde by byly levnější?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
No, tak ministerstvo zase, jak už bylo zmíněno v reportáži, snaží v rámci třeba mimořádných dovozů zajistit ten lék z jiné země, někdy se mu to podaří, někdy nepodaří, protože musíte myslet i na to, že jednotliví výrobci mají prostě své plány. Oni vyrobí na rok, na dva roky a potom mají dáno, kterého přípravku, do které země odvezou. Takže občas se, ano, samozřejmě povede i třeba v rámci souběžného dovozu některý lék dovézt, ale to jsou minoritní záležitosti. Ty hlavní příčiny nám u těch hlavních léků nám to neřeší.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Pokud jdou české léky na export, třeba do Německa, do skandinávských zemí a pak si je zpětně kupujeme, o kolik je to prodražuje?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Tak tímto způsobem to nejde. Pokud ten lék je reexportován, tak už zůstává v té zemi, kde to prostě pro toho distributora zajímavé …

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Pokud později, pokud později zjistíme, že jsou ho nedostatek nebo generika na českém trhu chybí, tak potřebujeme tento lék znovu exportovat, řekněme od těchto zemí a exportujeme ho dráž? Přivážíme?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Většinou se dostává z jiné země a máte pravdu, že nejenom třeba ten lék, když se potom zpětně zajistí v rámci třeba toho mimořádného dovozu, že může být dražší, ale to, co je podstatné, daleko dražší bývají potom i ty různé varianty lékové, které musíte použít, abyste teda tu léčbu zabezpečil. A mnohem se prodražuje také potom daleko vyšší jsou ty vícenáklady spojené s tím, že třeba u toho neléčeného pacienta se jeho zdravotní stav zhoršuje. To jsou všechno peníze, které prostě zbytečně platíme. Jenom v důsledku toho, že tady zatím neměli poslanci schopnost a ochotu řešit to legislativně.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Vy už jste zmínil, že by bylo cestou nějakým způsobem ze strany Státního ústavu kontroly léčiv, pokud by celou situaci monitoroval a vyhodnocoval. Vy jste mluvil, nebo četla jsem, že jste říkal, nazýval jste to určitým negativním listem, kde by se objevovaly právě ty léky, které by docházely. V tuto chvíli vůbec nic podobného nefunguje? Státní ústav nemá možnost pravidelně tu situaci vyhodnocovat a třeba říci, tady už bijeme na poplach, tady už hrozí riziko?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Ale naopak, já si myslím, že právě situace je velmi příznivá, protože už v tuto chvíli řadu let Státní ústav pro kontrolu léčiv dostává bezplatně informace průběžně od distribučních firem i z lékáren, o tom, jaké léky jsou do Česka distribuovány a jak jsou ty léky vydávány. Takže i na základě historických spotřeb podle mého názoru je velmi snadné připravit nějaké algoritmy pro porovnávání a které vám zachytí i třeba na základě třeba upozornění od výrobce, že třeba předpokládá nějaký výpadek ve výrobě, které ty léky jsou ohrožené v nedostupnosti a včas a účinně zasáhnout. Třeba zákazem, teďka to zjednoduším, na 6 měsíců zakazujeme vývoz tohoto přípravku, než se situace prostě vyřeší. To je velmi jednoduché podle mého …

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Takto to tedy teď funguje na Slovensku. Je tam s tím spokojenost?

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Na Slovensku nemají úplně podle mých informací zatím přesně zpracován ten systém monitorování. Nicméně na druhou stranu, pokud dojdou k názoru, že vývoz některého léku by tu situaci zhoršil, tak už to v tuto chvíli efektivně mohou zakázat a myslím, že u 7 léků už to udělali. A to jsou ty léky, které, s nimiž máme problémy i my v České republice.

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. I vám díky za návštěvu u nás ve studiu. Přeju hezký večer.

Lubomír CHUDOBA, prezident, Česká lékárnická komora:
Děkuju také. Hezký večer.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?