“ Dřív jsem doplácela za léky na předpis pár korun, dnes mi nestačí pětistovka. Přitom nevím, za co platím. Jednotlivé léky nejsou označeny cenou a lékárnice na mne u pokladny vyhrkne cenu, ze které se mi zatočí hlava,“ stěžovala si v redakci důchodkyně.
“ Každý zákazník má právo na své vlastní rozhodnutí. Nikoho nenutíme ke koupi drahého léku. Je samozřejmé, že ceny v jednotlivých lékárnách se liší,“ uvedla Blanka Čechová z lékárny U Milosrdných bratří s tím, že každý zákazník může požádat o lék bez doplatku přímo ošet-řujícího lékaře.
“ Pokud má lékař počítačovou síť, má k dispozici číselník Všeobecné zdravotní pojišťovny s nabídkou léků s cenami a ví, zda předepisuje lék plně hrazený zdravotní pojišťovnou nebo lék s doplatkem. Už v ordinaci by se měl pacient rozhodnout, zda chce za lék doplácet,“ upřesnila lékárnice a dodala, že u nich jsou všechny léky cenou označeny a při výdeji na recepty každého zákazníka dopředu na doplatek upozorňují.
“ Pokud to tak není ve všech lékárnách, i tady má zákazník možnost volby,“ dodala. Od 1. července sníží Všeobecná zdravotní pojišťovna globálně úhrady za léky, a tím dojde k dalšímu zdražení. Nemocní, kteří léky užívají trvale, by měli pečlivěji konzultovat se svým lékařem, kolik za který lék budou doplácet.
Deníky Bohemia