Zdravotní pojišťovny proto odmítají preventivní vyšetření hradit a ženy si je tak musí v této nemocnici platit ze svého. Ve městě proto koluje petice, kterou se domáhají bezplatného vyšetření jako v jiných městech.
„Mamograf pro litomyšlskou nemocnici, jehož využití musíme ministerstvu podrobně dokladovat, byl zahrnut mezi přístroje, které v rámci státní dotace této nemocnici schválilo samo ministerstvo,“ reaguje na tuto patovou situaci náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Josef Janeček (ODS).
„Všichni jsme tak předpokládali, že s nasmlouváním péče u pojišťoven nebude problém. Opak však byla pravda . Ministerská komise totiž opakovaně konstatovala, že mamografů je dost, mamologické centrum je v Litomyšli nadbytečné a žádost o akreditaci zamítla,“ dodal Janeček.
Vzpomínka na Kocourkov
„Připadám si jako v Kocourkově. Na straně jedné mohu obdivovat, jak se naše nemocnice rozvíjí do krásy, s potěšením kvituji, jak se zde zkvalitnila její vybavenost i celková lékařská péče, a nakonec zjistím, že si budu za provedení tolik propagované služby platit. Vůbec se nedivím, že právě na ministerstvu zdravotnictví se střídají ministři více než kdekoli jinde, když nechají pracovat úředníky s takovýmto myšlením. Nechci být sprostá,“ reagovala na stanovisko ministerstva při podpisu petice zhruba padesátiletá Jarka z Litomyšle.
Ženy si nyní mohou vybrat. Pokud nechtějí platit za vyšetření na mamografu 250 korun, čeká je úhrada takřka shodných nákladů spojených s dopravou do sousedních nemocnic v Ústí nad Orlicí nebo Svitavách.
Nepřekvapuje proto, že se v Litomyšli množí podpisy na petičních arších, ve kterých se požaduje využití mamografického vyšetření jako bezplatné služby. Petiční archy budou v Litomyšli k dispozici na čtyřech místech do konce roku.
Ladislav Schejbal, Právo