Za obchod s lidskými orgány jde v Kosovu k soudu 9 lidí

13. 11. 2010 8:38
přidejte názor
Autor: Redakce
V Kosovu čelí nejméně devítičlenná skupina obvinění, že organizovala ilegální obchod s lidskými orgány. Sedm z nich jsou kosovští Albánci, jeden je Turek a další Izraelec.


Skupina prý penězi lákala do země cizí občany s cílem za úplatu jim odebrat některé orgány a transplantovat je jiným osobám. Žalobu v Kosovu v polovině října podal prokurátor Evropské unie Jonathan Ratel a proces má začít koncem listopadu.

Vyšetřování zjistilo, že na 20 cizích státních příslušníků bylo v roce 2008 „zlákáno do Kosova“. „Tyto oběti byly získávány v jiných zemích a převezeny na letiště v Prištině pod záminkou, že pokud si nechají odebrat ledvinu, dostanou za ni až 20 000 dolarů (asi 362 000 Kč). Příjemci ledvin za ně naproti tomu platilimezi 80 000 až 100 000 eury (asi 1,97 až 2,5 milionu Kč).

Podle obžalovacího spisu pocházely oběti z Moldavska, Kazachstánu, Ruska a Turecka, kde vesměs žily „v krajní chudobě a naléhavé finanční tísni“.

Z podezřelých je sedm kosovských Albánců, mezi nimi i vysoký představitel ministerstva zdravotnictví Ilir Rrecaj. Jsou obviňováni v pěti bodech, počínaje pašováním lidí přes nedovolené praktikování lékařských činností až po zneužití pravomocí. Zbývající dva členové skupiny jsou ze zahraničí - turecký chirurg a izraelský lékař. Z toho Turek je v řadě zemí včetně domoviny stíhán za pašování lidí a odstraňování orgánů.

Vůdcem skupiny byl údajně Lutfi Dervishi z Kosova, který na lékařské konferenci v Istanbulu v roce 2006 Turka a Izraelce zrekrutoval. Ti pak odnímání orgánů uskutečňovali na soukromé klinice Medicus v Prištině. Již v roce 2008 vyšetřovatelé kliniku uzavřeli.

Ve stejné době zveřejnila některá srbská média tezi, že Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) byla zapojena do nelegálních obchodů s orgány a odběry páchala na zajatých Srbech nebo unesených cizincích.

Spekulovalo se také tehdy o tom, že by mezi nimi mohli být i tři mladí Češi, kteří zmizeli beze stop v albánských horách, a že odběry se konají v takzvaném žlutém domě v severní Albánii. Nic takového se však nepotvrdilo.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?