Všeobecná fakultní nemocnice v Praze pokryla celý svůj areál bezdrátovým připojením k internetu. Jde o v Česku unikátní projekt.
Systém neznamená jen to, že hospitalizovaní pacienti mohou libovolně surfovat po celosvětové síti, ale nemocnice si slibuje, že to bude také obrovské ulehčení pro lékaře. Očekává, že wifi síť umožní díky jednoduššímu přístupu k dokumentacím pacientů zlepšit léčbu.
Připojení v nemocnici mohou využít i lidé v čekárně, kteří přijdou na ambulantní ošetření.
S počítačem k lůžku
Lékař Jan Bláha z kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny považuje zavedení wifi sítě s centrální databází karet pacientů za jeden z největších pokroků ve fungování ve Všeobecné fakultní nemocnice za poslední léta.
„Přístup do kompletní elektronické dokumentace máme přímo na operačním sále. Během operace máme k dispozici veškerá laboratorní vyšetření včetně rentgenových snímků nebo CT vyšetření,“ říká Bláha.
Ještě během operace lze díky připojení celý průběh ihned zaznamenat do elektronické karty pacienta.
I po operaci lékaři internet využijí. Nic není třeba složitě dohledávat v papírových dokumentacích na jiných odděleních. Lékař přijde k pacientovi s notebookem až k lůžku, otevře si v centrálním registru jeho kartu a okamžitě do ní může cokoliv doplnit.
Telefonování přes internet
Nemocniční síť mohou využívat i studenti lékařské fakulty. Dostupná jsou na ní nejnovější data z lékařských studií. Zlepšují se také možnosti konzultace složitých případů mezi jednotlivými lékaři.
Ulehčením je i možnost lékařů bezdrátově telefonovat. „Už není nutné používat mobilní telefony. Díky internetovému pokrytí je kterýkoliv lékař kdekoliv v areálu kdykoliv dostupný,“ říká náměstek nemocnice pro informatiku Jiří Haase.
Systém nemocnice zavádí již několik měsíců. Momentálně už připojení funguje asi v sedmdesáti procentech areálu. „A rozsah pokrytí budeme dále rozšiřovat,“ říká Haase.
Internet i v čekárnách
Pokud mají k dispozici notebook a pokud jim to jejich zdravotní stav umožňuje, mohou internet používat i hospitalizovaní pacienti. Připojení je dostupné ve většině oddělení.
„Žádná omezení nejsou. Pokud má pacient počítač, může se kdykoliv připojit,“ říká přednosta 1. interní kliniky Pavel Klener.
Připojení mohou využít i lidé v čekárnách, kteří přicházejí na ambulantní ošetření. Maximální doba používání internetu pro lidi sedící v čekárně je dvě hodiny.
Připojení za miliony
Na v Česku unikátní projekt dostala Všeobecná fakultní nemocnice dotaci 3,5 milionu od ministerstva informatiky, 30 procent nemocnice uhradila z vlastních nákladů.
Všeobecná fakultní nemocnice zaměstnává 5000 lidí, každoročně je v ní hospitalizováno 60 tisíc pacientů.
Internet proniká do nemocnic
O rozšiřování možností internetu se snaží také další nemocnice - zejména pražská Ústřední vojenská nemocnice a Fakultní nemocnice Na Bulovce.
V řadě nemocnic sice nemají vlastní síť, pacienti i doktoři však mohou komunikovat prostřednictvím internetu na společném počítači pro celé oddělení.
Na nadstandardních pokojích mají pacienti vlastní internetovou přípojku, například v nemocnicích ve Frýdku-Místku nebo v Havlíčkově Brodě, přípojky plánují zavádět na pokoje i v Příbrami.
Prostřednictvím internetu komunikují také nakažení tuberkulózou v uzavřených pokojích pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.
V nemocnici v Ústí nad Labem se pacienti mohou prostřednictvím internetu objednávat na vyšetření.
Zdeněk Mihalco, Aktuálně.cz