Záchranka vypomůže, ale maximálně jeden měsíc

11. 2. 2011 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Záchranná služba při krizi ve zdravotnictví, která by mohla nastat odchodem 3800 lékařů z nemocnic po 1. březnu, by přešla na krizový režim. Ten je ale schopna vydržet maximálně měsíc.


Novinářům to řekli ve čtvrtek představitelé záchranných služeb po jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem (TOP 09).

„Tísňové výzvy zachováme v plném rozsahu. Nechceme posunout záchranné služby z role toho, kdo řeší akutní stavy, do role luxusní dopravní služby,“ uvedl Marek Slabý, předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb.

„Krizový režim je možné udržet po několik týdnů, maximálně měsíc,“ řekl Slabý s tím, že v některých krajích, kde by z nemocnic odešlo hodně lékařů, by tento krizový stav záchranka vydržela podstatně kratší dobu.

Podle Slabého není vyloučené, že v případě uzavření některých nemocnic by se prodloužil dojezdový čas záchranářů, protože by i dojezdová vzdálenost mohla být podstatně delší. Přimluvil se za to, že právě vojenské sanitky by mohly být používány pro sekundární transport a stavy, kdy je pacient ohrožen na životě, mohou zvládnout vojenské vrtulníky.

Heger: Pomohou také praktici

Premiér Petr Nečas uvedl, že vedle záchranné služby by pomoc s dopravou pacientů na vzdálenější místa mohly vojenské sanitky, kterých bude připraveno sto. Přiznal, že ladění krizového řešení i východiska mají své limity.

„Představa, že to bude věc bezproblémová, by byla naivní,“ soudí Nečas.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger má dojednáno, že v krizi pomohou i praktičtí lékaři. „Mohli by pomoci záchranné službě tím, že by posílili návštěvní službu u svých pacientů. Aby běžné věci vyřešili sami, a to ve větším rozsahu než dosud,“ řekl Heger.

Záchranná služba v celé republice má ročně 700 000 výjezdů, což je víc, než mají například hasiči. Často jim ale komplikuje práci odmítnutí pacienta v nemocnicích. Záchranka tak musí objíždět více zařízení, než jí ho někde vezmou.

Heger nyní nařídil, aby v případě, že ke krizi dojde, nemocnice přijímaly všechny pacienty, které jim záchranka přiveze. „Tam by jim poskytli první ošetření, a pak zajistili přesun do odpovídajícího zařízení,“ prohlásil ministr. Právě tento přesun by pak mohly zajišťovat vojenské sanitky.

Pacienti mají více vážit volání

Marek Slabý se přimluvil za to, aby pacienti více vážili, kdy volat záchranku. „Je na občanech, aby nezneužívali záchranku a nevolali ji při strženém nehtu, zlomeném článku malíčku, nebo tři týdny staré bolesti zad. Aby zodpovědně vážili, kdy volat.“ To by prý záchrance otevřelo prostor.

Předseda Asociace nestátních dopravních zdravotních služeb Ilja Chocholouš oznámil, že tato dopravní služba je připravena zvýšit svoji kapacitu o třicet procent a ulehčit tak zdravotnické záchranné službě. Požaduje ale, aby pojišťovny tyto výkony navíc proplatily. Premiér Nečas ujistil, že tomu tak bude.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?