Záchranky: Zákoník budeme obcházet

4. 1. 2007 0:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Problém je v tom, že podle nových paragrafů zákoníku práce, které prosadily levicové strany ve sněmovně, smějí lékaři odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. V novém zákoníku totiž chybí termín "pohotovost", který není v souladu s evropským právem...


Ředitelé záchranných služeb budou obcházet zákoník práce, který platí od pondělí. Jen tak udržíme dostupnost zdravotní péče, říkají.

Problém je v tom, že podle nových paragrafů zákoníku práce, které prosadily levicové strany ve sněmovně, smějí lékaři odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. V novém zákoníku totiž chybí termín „pohotovost“. Tento termín totiž není v souladu s evropským právem.

ODS se loni do poslední chvíle snažila nový zákoník odložit a její ministr zdravotnictví Tomáš Julínek opakovaně varoval, že v Česku bude kvůli některým ustanovením zákoníku chybět nejméně 80 zdravotníků v záchranné službě a také desítky milionů korun na provoz záchranek. To by podle Julínka mohlo snížit počet posádek a omezit dostupnost lékařské péče.

Deník Aktuálně.cz oslovil vedení deseti krajských záchranných služeb. Jejich ředitelé řekli, že počty posádek i dostupnost péče zatím zůstává stejná. Neboli mnohde bude platit: Až lékaři vyčerpají počet povolených přesčasových hodin, začnou záchranky zákoník práce obcházet.

Omezení péče, nebo obcházení zákona

Například v Pardubickém kraji chce nynější dostupnost zdravotní péče záchranná služba zachovat za každou cenu, a její ředitel Marek Obrtel říká: „Nebudeme ale moci dodržovat nový zákoník na sto procent. Jinak to nejde.“

Také ředitel středočeské záchranky Robert Zelenák přiznal, že nemůže respektovat nový limt přesčasové práce, aby služby své záchranky zachoval. Pokud by podle Zelenáka měla středočeská záchranka striktně zákoník práce dodržovat, musela by přijmout dalších 100 lékařů.

V Moravskoslezském a Zlínském kraji už ředitelé záchranek přiznali, že postrádají kvůli zákoníku práce několik lékařů.

Někteří ředitelé záchranných služeb však také tvrdí, že zákoník není nutné obcházet.

Ředitel Záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš tvrdí, že zaměstnal několik dalších lékařů a jedná s krajským úřadem o navýšení finančních dotací. „Včas jsme se připravili. Postupujeme striktně v souladu s novým zákoníkem a ohrožení dostupnosti zdravotní péče nehrozí,“ říká.

Ministerstvo: Předpokládali jsme to

Ministerstvo zdravotnictví zjištění o obcházení zákonů nepřekvapilo. „Upozorňovali jsme na to,“ říká mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt, který ze současných problémů obvinil minulou vládu. Rychlé řešení potíží v souvislosti s novým zákoníkem podle ministerstva zdravotnictví neexistuje.

Přestože je nová norma v souladu s evropským právem, chce ministr Julínek předložit novelu zákoníku, která by měla některé vzniklé problémy vyřešit.

Nový zákoník i přes současné problémy vítají odboráři a Česká lékařská komora. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka musí záchranné služby neustále přijímat další lékaře.

Kde najít lékaře?

Podle propočtů ministerstva bude v Česku kvůli novému zákoníku práce chybět 2000 lékařů, především v nemocnicích. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce lákat chybějící doktory z ciziny, zejména z východoevropských zemí.

Podle předsedy odborářů Jiřího Schlangera je však v českém zdravotnictví lékařů dost. „Celá organizace systému je však špatná a někteří lékaři nejsou správně využíváni,“ říká.

Ministr Julínek také tvrdí, že v celém systému zdravotnictví budou kvůli novému zákoníku práce chybět nejméně stamiliony korun. Nedostatek peněz se podle ministerstva projeví až v následujících měsících.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?