Záchranná služba v Kralupech je v mnoha směrech výjimečná

5. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Záchranná služba v Kralupech nad Vltavou zahájila svou činnost 1.1.1994, jejím zřizovatelem je Asociace samaritánů České republiky. Je to nestátní nezisková organizace...


Naše záchranná služba je nedílnou součástí Integrovaného záchranného systému a v současné době zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči nejen na Kralupsku, ale i v přilehlých částech bývalých okresů Praha západ, Praha východ, Kladno a Litoměřice, včetně úseku dálnice D8 od hranice Prahy po sjezd na Roudnici nad Labem.

Veškerou činnost našich posádek organizuje a řídí Operační středisko Územní záchranné služby středočeského kraje Kladno, na toto operační středisko jsou přepojeny i tísňové telefonní linky 155 z celé oblasti zabezpečované naší záchrannou službou.

V nepřetržitém provozu máme osobní vůz Rychlé lékařské pomoci s posádkou ve složení lékař a řidič záchranář a sanitu Rychlé zdravotnické pomoci s posádkou ve složení sestra specialistka a řidič záchranář, zálohou je pak dopravní převozová sanita.

Výhodou tohoto systému je to, že většina pacientů je po ošetření lékařem doprovázena do zdravotnického zařízení sestrou a lékař je ihned volný pro další akutní zásah.

Při své práci spolupracujeme i s posádkami okolních záchranných služeb a vzájemně si pomáháme vykrýt svěřená území tak, abychom vždy byli u pacienta do 15 minut od nahlášení výzvy tak, jak nám to ostatně ukládají předpisy.

Nyní trocha zajímavých čísel - jestliže za celý rok 1998 realizovala naše záchranná služba 1250 akutních zásahů, tedy asi 80 až 100 akutních zásahů za měsíc, pak za rok 2004 to bylo již 1890 zásahů za rok, tedy asi 150 až 175 zásahů za měsíc, v měsíci říjnu bylo dokonce rekordních 182 zásahů a tento trend pokračuje i letos, v letošním červenci jsme se dostali na magickou hranici 200 akutních zásahů za měsíc.

Nárůst výjezdů souvisí jednak se zhoršujícím se zdravotním stavem naší populace, s narůstajícím počtem úrazů a dopravních nehod, ale i se zrušením výjezdové složky LSPP a v neposlední řadě, bohužel, i s množícími se případy zneužívání záchranné služby ze strany „pacientů“, kteří místo aby navštívili svého praktického lékaře s mnohdy i řadu dnů trvajícími obtížemi, raději vytočí 155, zveličí své obtíže a dožadují se příjezdu lékaře.

Bohužel kvůli těmto taky pacientům se pak může snadno stát, že pro pacienta ve skutečně náhle a vážně život ohrožujícím stavu nebude posádka záchranné služby k dispozici…

Prosím, zapřemýšlejte, než vytočíte tísňovou linku 155. Součástí záchranné služby je i dopravní převozová služba, která působí rovněž v nepřetržitém provozu, je zálohou pro systém přednemocniční péče a zajišťuje přepravu pacientů z domova na vyšetření a ošetření, převozy pacientů k hospitalizaci do nemocnice, po propuštění z nemocnice domů a přepravu pacientů mezi zdravotnickými zařízeními na základě požadavků praktických a odborných lékařů.

Veškerou její činnost organizuje a řídí náš dispečink, kde slouží zkušená zdravotní sestra a pacient se tam má i možnost poradit, jak postupovat při náhle vzniklých potížích, při zhoršení chronických obtíží, či potřebuje-li převézt na vyšetření či ošetření sanitou.

MUDr Alena Rechová, primář ZS ASČR,

Deníky Bohemia

Schnapka Jiří MUDr

Bohužel nemohu než souhlasit se závěrem článku.. -zkušenost mám naprosto stejnou-ba i horší : pacienti jsou „instruováni“ některými praktickými lékaři,aby své obtíže vylíčili jako bolest na prsou a špatné dýchání… (To přeci vždycky zabere a praktik ušetří-dnes tolik drahý benzínza návštěvu u Svého pacienta) Když tam pak dojedeme,občas to vypadá i tak,že pacient nemá žádné obtíže,jen se cítí sám a potřebuje si popovídat,ulevit si od svých stesků…Co dodat?

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?