Zájem o léky proti chřipce stoupl v USA sedminásobně

17. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Poptávka po léku Tamiflu, který zabírá i na ptačí chřipku, stoupla ve Spojených státech tento měsíc více než sedminásobně. Za první říjnový týden vydaly lékárny téměř 34.400 balení, což je 713 procent množství téhož období loňského roku...


NEW YORK - uvedla společnost pro výzkum trhu Verispan.

Mimořádný zájem potvrzuje i internetová lékárna Drugstore.com, která prodala za posledních pět týdnů stejné množství léku Tamiflu, jako za celé loňské druhé pololetí.

Pětinásobně vzrostl prodej také podstatně méně užívaného léku proti chřipce Relanza. Řetězce drogerií s lékárnami CVS a Rite Aid extrémní zájem o protichřipkové přípravky nehlásí, i když jejich mluvčí v tisku ujistili zákazníky, že provozovny jich mají dostatečné zásoby.

K tomu, aby se domácnosti vybavily léky proti chřipce, vyzývají státní úřady, a to přestože lékaři jsou proti jejich bezdůvodnému předepisování. Upozorňují, že ptačí chřipka, která si vyžádala asi 60 obětí v Asii a koncem minulého týdne byl její virus H5N1 zaznamenán poprvé i na evropském kontinentu v Rumunsku, se ve Spojených státech nevyskytuje.

Varují také, že hromadění přípravků může mít za následek, že léky nebudou včas k dispozici pro ty, kteří je budou skutečně potřebovat. Švýcarská společnost Roche vyrábějící Tamiflu ale tvrdí, že má pro letošní chřipkové období dostatečné kapacity.

Výrobu už loni zdvojnásobila a totéž předpokládá letos, kdy uvedla do provozu i několik produkčních laboratoří v USA. Další zvýšení plánuje podle mluvčíhoTerence Hurleye na příští rok.

Tamiflu podávaný v tabletách, stejně jako Relanza, která se vdechuje, stojí na americkém trhu kolem 60 dolarů (asi 1500 korun). Spojené státy zajistily antivirové přípravky pro léčbu jednoho procenta populace. Nedávno oznámily, že hodlají získat léky pro 20 milionů lidí, tedy pro zhruba sedm procent občanů.

Některé evropské státy, jako například Británie, Francie, Finsko, Norsko a Švýcarsko, podobně jako Nový Zéland podle Hurleye objednávají léčiva pro pokrytí léčby dvaceti až čtyřiceti procent populace.

Katastrofický scénář americké vlády předvídá, že v nejhorší variantě pandemie ptačí chřipky by mohlo zemřít přes 1,9 milionu Američanů a 8,5 milionu by bylo hospitalizováno. Hospodářské škody byly odhadnuty na 450 miliard dolarů. Šlo by tak o největší katastrofu v dějinách USA.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?