Zákon o veřejném pojištění. Co na to pojišťovny?

8. 3. 2007 19:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacient se dožaduje vyšetření, příznaky ani doporučení nemá. Lékař stojí před dilematem, zda pacientovi vyhovět či ne. Co mu radí zdravotní pojišťovny? Redakce Zdraví.Euro.cz oslovila se stejným dotazem tři z nich. Jejich interpretace zákona o veřejném zdravotním pojištění se z věcného hlediska docela liší...


Zdraví.Euro.cz: Jak má lékař postupovat v případě, že se pojištěnec bez doporučení a zjevných klinických příznaků dožaduje vyšetření včetně laboratorních metod? Jaký postup by doporučovala vaše pojišťovna vzhledem k platným právním normám (§ 15 odst. 14 zákona č. 48/1997 Sb)?“

Všeobecná zdravotní pojišťovna, Jana Víšková - tisková mluvčí

Aplikace citovaného paragrafu není v praxi vždy jednoduchá. Pacienti mají volný přístup k jakémukoliv lékaři a do jakéhokoliv zařízení, takže doporučení nepotřebují. Lékař musí prakticky vždy pacienta vyšetřit, zvláště pokud si stěžuje na nějaké obtíže, i kdyby tyto měly být jen subjektivní.

Pokud pacient sám požaduje po lékaři vyšetření, je na lékaři, zda je považuje za smysluplná či nepotřebná. Ve většině případů lékař vyšetření předepíše, aby péči o pacienta nezanedbal a následně je nechá proplatit pojišťovnou.

Zásadně jiná situace by nastala, pokud by k lékaři přišel opakovaně pacient již mnohokrát vyšetřený s negativním nálezem a dožadoval se znovuvyšetření. V takovém případě by si jej pacient hradil sám.

DÁLE ČTĚTE:Pacient chce vyšetření, příznaky nemá
Solidarita má svoje hranice

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Lucie Králová - tisková mluvčí

Skutečnost, že pojištěnec je bez klinických příznaků, se zpravidla nedá poznat mezi dveřmi ordinace, ale až na základě minimálně klinického vyšetření (odebrání anamnézy, objektivní vyšetření atd.). Situaci, kdy pacient sdělí již před provedeným vyšetřením, že mu vlastně „nic není“, lze považovat spíše za raritní záležitost.

Jiná je situace, kdy na základě provedeného vyšetření lékař usoudí, že již další doplňující vyšetření pro stanovení diagnózy není potřebné (laboratoř, RTG aj.) a pacient se těchto doplňujících vyšetření přesto dožaduje. V tomto případě má lékař nepochybně právo odmítnout pacienta na tato vyšetření odeslat anebo s ohledem na znění §15 odst.14 upozornit, že tato vyšetření bude hradit sám.“

Oborová zdravotní pojišťovna, ing. Ladislav Friedrich - generální ředitel

Pojištěnec má nárok na hrazenou zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu stanoveném zákonem č. 48/1997 Sb. Pokud má pojištěnec nárok na bezplatnou preventivní prohlídku, pak mu ji smluvní lékař zdravotní pojišťovny musí v přijatelném termínu poskytnout v rozsahu daném vyhláškou. (Vyhláška č. 56/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, kterou se stanoví obsah a časové rozmezí preventivních prohlídek.)

Ze zdravotního pojištění se nehradí vyšetření, prohlídky a jiné výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzické osoby a na žádost právnických osob, jejichž cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav – do této kategorie patří např. vyšetření na řidičský průkaz, zbrojní pas, před odjezdem do zahraničí atp.

V ostatních případech, domáhá-li se pojištěnec bez zjevných příznaků vyšetření, by měl lékař indikovat vyšetření jen tehdy, pokud on sám vyhodnotí zdravotní stav pojištěnce jako rizikový (např. z pohledu věku, stavu výživy atp.) a teprve na základě svého zjištění následně indikovat nutná vybraná laboratorní vyšetření. Vždy se však jedná o rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Znění §15 odst. 14 zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění

Ze zdravotního pojištění se nehradí vyšetření, prohlídky a jiné výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzických osob nebo v zájmu a na žádost právnických osob, jejichž cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pojištěnce. Hrazená péče dále nezahrnuje vyšetření, prohlídky a jiné zdravotní výkony provedené na dožádání soudu, státního zastupitelství, orgánů státní správy a orgánů Policie České republiky. Úhradu zdravotních výkonů podle předchozí věty poskytne zdravotnickému zařízení orgán, pro který se zdravotní výkony provádějí, ve výši stanovené seznamem zdravotních výkonů s bodovými hodnotami 25) v souladu s rozhodnutím Ministerstva financí. 26)

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?