Zánět okostice bývá často zubního původu. Může ale postihovat i holenní kost

13. 6. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/olegbreslavtsev
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Zánět okostice zubu vyžaduje vždy zásah stomatologa, zánět okostice v oblasti holeně zase klid.“

Zánět okostice, známý také jako periostitida, je velice bolestivé onemocnění tenké vazivové tkáně pokrývající kosti. Ačkoliv se může objevit prakticky kdekoliv na těle, často u sportovců postihuje holeň či patu. Běžné jsou také záněty okostice zubního původu. Léčba periostitidy se rozhodně nesmí podcenit, jinak hrozí rozšíření infekce do dalších orgánů.

Co je zánět okostice?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je zánět okostice?
  2. Jaký má zánět okostice příznaky?
  3. Zánět okostice zubu
  4. Zánět okostice holeně
  5. Zánět okostice: léčba

Zánět okostice (periostitida) je zánětlivé onemocnění vazivového obalu, který pokrývá povrch kostí. Nachází se prakticky na celém povrchu kosti kromě oblastí, kde jsou šlachy, úpony a chrupavky. Okostice je bohatě protkána cévami (vlásečnicemi) a nervovými zakončeními, proto bývá její zánět mimořádně bolestivý. Může ho vyvolat infekce, přetížení či úraz.

Ačkoliv se může zánět okostice objevit prakticky kdekoliv na lidském těle, nejčastěji postihuje čelist a holeň. Přidružuje se také ke vzniku ostruhy patní kosti. [1, 23]

Jaký má zánět okostice příznaky?

Projevy zánětu okostice se mohou lišit podle lokalizace a závažnosti infekce. Obecně jde ale o:

  • bolest – většinou se omezuje na postižené místo, bývá ostrá, zhoršuje se při zátěži a tlaku,
  • otok – tkáně obklopující kost bývají nateklé, u zánětu okostice zubu bývá oteklá dáseň,
  • zčervenání – postižená oblast je zarudlá, může být i na dotek teplá,
  • omezení pohyblivosti – při postižení končetiny je omezena její hybnost. [45]

Zánět okostice zubu

Okostice se pochopitelně nachází i v oblasti dutiny ústní, konkrétně pod dásní na povrchu čelistních kostí. A právě zánět okostice zubního původu je velice častým typem periostitidy. K jejímu vzniku totiž stačí i zanedbaný nebo nesprávně ošetřený zubní kaz. Mezi další možné příčiny zánětu okostice zubního původu patří:

  • špatně vyčištěný kořenový kanálek,
  • špatně vytržený zub (v lůžku zůstane zbytek kořene),
  • zlomený zub,
  • neléčená paradentóza,
  • obtížně se prořezávající zuby moudrosti.

Někdy může dojít k zánětu okostice po extrakci zubu, kdy se do prostoru po vytrženém zubu dostanou bakterie. [6, 7, 8]

Jaké má zánět okostice zubu příznaky?

Mezi kostí a okosticí se postupně hromadí hnis, sliznice je silně zarudlá a oteklá. V pokročilé fázi nemoci dásně ustupují. Hnis se provalí pod sliznici dásně a vytvoří váček s infekčním obsahem (absces). Často lze pozorovat i otok obličeje v postižené oblasti.

Asi nejhorším projevem tohoto zánětu je ovšem bolest. Pacienti ji popisují jako bodavou, ostrou a pulsující. „Tepání“ v zubu je mimořádně vyčerpávající, protože se při něm nedá ani pořádně spát. [9, 10, 11]

Zánět okostice holeně

Se zánětem okostice na holeních se potýkají především běžci a atleti, kteří se věnují skákání. Nejčastěji bývá lokalizován v horní třetině holenní kosti. U běžců se přitom tento problém označuje jako tibiální syndrom. Zánět okostice může postihovat jak začínající běžce, tak i zkušené sportovce či profesionály. K jeho vzniku přispívá celá řada faktorů:

  • nevhodná běžecká obuv,
  • špatná technika běhu,
  • odchylky došlapu (pronace, supinace),
  • běh na tvrdém povrchu,
  • prudké zvýšení zátěže,
  • nedostatek času na odpočinek a regeneraci,
  • zdravotní problémy v minulosti (únavová zlomenina holenní či lýtkové kosti, zánět Achillovy šlachy). [12, 13, 14]

Jak poznat zánět okostice holeně?

U zánětu okostice holeně se bolest dostavuje nejprve při výrazné zátěži. Zpočátku je vcelku mírná a není snadno identifikovatelná. Problémy se však postupně stupňují a holeň začíná bolet i při mírné zátěži. V nejtěžší fázi bolí prakticky nepřetržitě, takže i v noci na lůžku. Pozorovat lze dále lokální otok, zarudnutí postižené oblasti a potíže s hybností.

Některé pacienty může trápit dokonce chronický zánět okostice, který je omezující hlavně pro profesionální sportovce. Léčba s klidovým režimem se totiž může protáhnout i na více týdnů. [15, 16]

Zánět pohrudnice se pojí s ostrou bolestí na hrudi. Důsledkem může být voda na plicích
Přečtěte si také:

Zánět pohrudnice se pojí s ostrou bolestí na hrudi. Důsledkem může být voda na plicích

Zánět okostice: léčba

Léčba zánětu okostice se výrazně liší podle lokalizace. U zánětu okostice zubního původu je nezbytné ošetření zubním lékařem, který ložisko mechanicky vyčistí. Často se následně nasazují antibiotika, aby se zamezilo rozšíření infekce dál do organismu. U zánětu okostice holeně se využívají spíše rehabilitační metody. Důležitý je také klidový režim.

Léčba zánětu okostice zubu

Při podezření na zubní infekci byste se neměli pokoušet o domácí léčbu. Tyto záněty patří do rukou stomatologa, který provede rentgen, aby určil přesnou polohu a rozsah zánětlivého ložiska. Zanícenou oblast je potřeba mechanicky vyčistit, což se provádí při lokální anestezii. Často je nutné ošetřit i kořenové kanálky, v krajních případech se zub vytrhne.

Po ošetření jsou pacientovi předepsána antibiotika, čímž se zabrání šíření infekce do jiných částí těla. Neléčený zánět okostice zubu může být hodně nebezpečný a v těžkých případech i život ohrožující. Bakterie mohou doputovat až k srdci a někdy způsobit infekční endokarditidu, přispět k tvorbě zánětlivého trombu či vyvolat sepsi. [17, 18, 19]

Léčba zánětu okostice holeně

U většiny případů je dostačující domácí léčba zánětu okostice. Doporučuje se při ní vyzkoušet následující metody:

  • ledování,
  • analgetická mast na zánět okostice,
  • stahovací podkolenky,
  • kinesiotaping.

Jako mimořádně efektivní se jeví aplikace rázové vlny. Jedná se o zcela bezbolestnou rehabilitační metodu, která podporuje léčbu zánětu a urychluje proces hojení. Postižená oblast potřebuje dostatek času na regeneraci, proto je nutné vynechat tréninky alespoň na 2–3 týdny. Pokud je akutní zánět okostice zachycen v počáteční fázi, měla by takto krátká doba stačit. Zátěž by se měla zvyšovat postupně a s citem. [20, 21, 22]

Zdroje: nih.gov, webmd.com, mayoclinic.org, marlowsportstherapy.com, villagedentalmedicine.com, sciencedirect.com, dentystabirmingham.co.uk, hindawi.com, medicalnewstoday.com, health.uconn.edu, podimedic.com, betterhealth.vic.gov.au, muni.cz, fyzioklinika.cz, rozhlas.cz

Co je to zánět okostice?
Zánět okostice (periostitida) je zánětlivé onemocnění vazivového obalu, který pokrývá povrch kostí. Okostice je bohatě inervována a protkána hustou sítí cév, proto je mimořádně citlivá na bolest. Periostitida bývá často zubního původu, případně postihuje holenní kost u běžců a patní kost.
Jak poznat zánět okostice?
Hlavním poznávacím znakem zánětu okostice je ostrá až pulsující bolest. Mezi další typické příznaky patří otok, zarudnutí a zvýšená citlivost. Při postižení končetiny dochází k omezení hybnosti, bolest se objevuje hlavně při zátěži. Zánět okostice zubního původu je provázen přecitlivělostí zubů na chlad či teplo, krvácením z dásní, bolestmi hlavy a zvětšením mízních uzlin.
Jak se léčí zánět okostice?
Léčba periostitidy se odvíjí od toho, jaká část těla byla postižena a jak moc infekce postoupila. U zánětu zubního původu je nutné postiženou oblast mechanicky vyčistit, ošetřit kořenové kanálky a případně vytrhnout zkažený zub. Poté dostane pacient antibiotika, která zabrání potenciálnímu šíření infekce. U zánětu okostice holeně je nutné nastavit klidový režim aspoň na 2–3 týdny. Pomoci může ledování, aplikace analgetických mastí, kinesiotaping či léčba rázovou vlnou.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?