Zařazení fyzioterapeuta do platové třídy

3. 9. 2007 18:36
přidejte názor
Ilustrační obrázek
Autor: VitalikRadko – Depositphotos
Ilustrační obrázek
"Do jaké platové třídy bychom měly být zařazeny jako fyzioterapeutky - bakalářky zaměstnané v městské nemocnici? Myslíme si, že máme nárok na 10. platovou třídu, ale již čtyři roky jsme vedeny v 9. platové třídě," ptá se čtenářka v právní poradně Zdraví.Euro.cz. Přehled náplně práce fyzioterapeutů v souvislosti s jednotlivými platovými třídami najdete v článku...


Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Do jaké platové třídy bychom měly být zařazeny jako fyzioterapeutky bakalářky zaměstnané v městské nemocnici (příspěvková organizace). myslíme, že máme nárok na 10. platovou třídu, ale již čtyři roky jsme vedeny v 9. platové třídě.

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, AK Brůha

Formulace dotazu je příliš obecná na to, aby bylo možno jednoznačně určit, na jakou platovou třídu máte ve skutečnosti nárok. Pokud pracujete v nemocnici v právní formě příspěvkové organizace, pak zařazení do konkrétní platové třídy vychází z §123 odst. 2 zákoníku práce, kdy zaměstnavatel má zákonnou povinnost zařadit zaměstnance do platové třídy podle druhového vymezení prací a v jeho mezích na něm požadovaných nejnáročnějších prací.

Není přitom samo o sobě rozhodné, jaké je např. nejvyšší dosažené vzdělání zaměstnance (to je samo pouze předpokladem výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě); rozhodujícím a určujícím kriteriem je skutečný charakter prací přidělovaných v rámci pracovní smlouvy zaměstnavatelem a ty z prací, které jsou nejsložitější, určují platovou třídu zaměstnance.

Vymezení konkrétních prací zpravidla obsahuje pracovní náplň zaměstnance. Ve smyslu nařízení vlády č. 469/2002 Sb., katalogu prací, je možno práci fyzioterapeuta zařadit v poměrně velmi širokém rozpětí 8.-12. platové třídy. Katalog prací stanoví v souladu se zákoníkem práce zařazení prací (příkladů prací) do platových tříd podle jejich složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Je tedy na místě konfrontovat nejsložitější práci, kterou jako fyzioterapeutka vykonáváte s níže uvedenými charakteristikami a podle toho lze dovodit správné zařazení do konkrétní platové třídy.

8. platová třída

Léčebná rehabilitace pod odborným dohledem, například kineziologický rozbor pacienta nebo klienta sociální péče, svalový test, provádění funkčního vyšetření, sestavování krátkodobého rehabilitačního plánu, provádění základních cvičebních metod, technik a procedur fyzikální terapie.

9. platová třída

Provádění fyzioterapeutických postupů bez odborného dohledu, například vypracovávání kineziologického vyšetření pacienta nebo klienta sociální péče, svalového testu a vyšetřování vnitřních systémů, vypracovávání krátkodobých rehabilitačních plánů léčebné rehabilitace prováděné individuálně i ve skupinách, provádění speciálních technik a procedur fyzikální terapie a hodnocení jejich účinnosti a další výkony.

10. platová třída

Stanovení speciálních individuálních terapeutických plánů a provádění speciálních fyzioterapeutických analýz, fyzioterapeutických postupů a výkonů, aplikace neinvazních, nefarmakologických fyzioterapeutických postupů včetně spektra reflexních metod, fyzikální terapie a metod algoterapie. Činnost v preventivních programech v rehabilitaci po onemocnění a úrazech v rehabilitačních, psychiatrických a případně dalších zařízeních.

11. platová třída

Provádění zvlášť náročných specializovaných diagnostických postupů pro vyšetření pohybového systému včetně přístrojových, například pozitronová elektromyelografie, moire, posturografie. Aplikace fyzioterapeutických postupů u pacientů, kde je reálné riziko selhání životních funkcí.

Provádění vysoce specializovaných činností v oboru specializace bez odborného dohledu, například prevence, edukace a poradenství za účelem udržení nebo obnovení pohybových funkcí, školení zdravotnických pracovníků způsobilých samostatně poskytovat ošetřovatelskou péči, především v prevenci imobilizačního systému, doporučování ergonomických úprav v bydlišti a pracovišti pacientů.

12. platová třída

1. Provádění nejnáročnějších vysoce specializovaných činností v oboru specializace, například sledování a vyhodnocování stavu pacientů z hlediska možnosti vzniku komplikací a náhlých příhod.

2. Metodické, koncepční a kontrolní činnosti na úseku fyzioterapie v rámci zdravotnického zařízení, hodnocení kvality poskytované péče a stanovování strategie výchovy a dalšího vzdělávání v oboru ve zdravotnickém zařízení. Příprava standardů specializovaných postupů v oboru fyzioterapie.

Na závěr doplňuji, že podle § 2 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, je kvalifikačním předpokladem pro zařazení fyzioterapeuta do 8. platové třídy střední vzdělání s maturitní zkouškou, pro zařazení do 9. platové třídy vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, pro zařazení do 10. platové třída pak vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání a konečně pro zařazení do 11. a 12. platové třídy vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu.

www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?