Zatím jezdí více cizinců na léčení do Česka než naopak

29. 6. 2007 8:37
přidejte názor
Autor: Redakce
Občané mají podle ředitele Centra mezistátních úhrad Ladislava Švece nárok vycestovat za zdravotní péčí do jiného státu EU, dále pak do Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a na Island. "Jejich zdravotní pojišťovna jim musí péči uhradit i v případě, kdy nedala souhlas," řekl...


Zatím jezdí více cizinců na léčení do Česka než naopak: zdravotní pojišťovny od května 2004 do konce loňského roku měly dostat za léčení Čechů v cizině 454,6 milionu korun, za léčení cizinců v ČR měly zaplatit 254,8 milionu.

I když ne všechny částky už dorazily, pojišťovny zaplatily faktury poskytovatelům v plné výši. Pojišťovny dosud hradily léčení, jen když k němu daly souhlas. Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora musejí nyní platit i za léčení, ke kterému souhlas nedají.

Občané mají podle ředitele Centra mezistátních úhrad Ladislava Švece nárok vycestovat za mimonemocniční zdravotní péčí do jiného státu EU, dále pak do Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a na Island. „Jejich zdravotní pojišťovna jim musí péči uhradit i v případě, kdy nedala souhlas,“ řekl novinářům Švec.

Připomněl, že za hospitalizaci v cizině nadále platí pojišťovny jen v případě, že k ní dají souhlas. Ambulantní léčení, které může být i v nemocnici, uhradí. Podmínkou je, že je stejné léčení hrazeno v ČR z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny zaplatí jen částku, kterou by za toto léčení daly v Česku. Nutné je proto potvrzení, z něhož bude jasné, o jakou péči šlo.

Podle mluvčího Centra mezistátních úhrad Václava Janalíka se loni v Česku léčilo téměř 53.000 cizinců, léčení stálo téměř 250 milionů korun.

Mezi turisty, studenty a vyslanými pracovníky bylo nejvíce Slováků, 11.981, jejich léčení stálo přes 70 milionů korun. Mezi pracovníky bylo nejvíc Němců, 14.893, léčení stálo 33 milionů korun.

Celkově tvořili cizinci s přechodným pobytem 43 procent ošetřených, ale částka za ně uhrazená 59 procent. Konkrétně to bylo téměř 23.000 lidí ošetřených za zhruba 145 milionů korun.

Pracovníci tvořili 56 procent, částka za léčení 26 procent. Konkrétně to bylo přes 29.000 lidí ošetřených za 66 milionů korun.

Janalík tyto nepoměry vysvětlil tím, že lidé s přechodným pobytem, například turisté, nejčastěji vyhledají ošetření po úraze. Slováci podstupují v Česku nákladné transplantace.

Naproti tomu pracovníci potřebují jen běžnou a poměrně levnou léčbu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?