Důkaz o tom přináší Zikmund Čepl z Bystřice nad Pernštejnem.
Ten si letos v březnu dvě balení vitaminů Helvasana koupil za 22 tisíc korun. “ Přesvědčovali nás, že mají všechny možné atesty,“ vzpomíná Čepl.
Státní zdravotní ústav potvrzení nevydal
Nebyla to pravda! Aby mohla firma výrobek prodávat, musela mít potvrzení o jeho zdravotní nezávadnosti. O posouzení požádala Státní zdravotní ústav ( SZÚ) sice již loni v květnu, ale ústav jim potvrzení nevydal. Důvod?
„Nebyla nám předložena patřičná dokumentace, která by potvrzovala údaje na etiketě,“ přiblížila Daniela Winklerová ze SZÚ v Praze. Zjistilo se, že výrobek obsahuje syntetickou konzervační látku. Nejde tedy o čistě přírodní produkt z jeřabin, jak ho firma prezentuje.
Podivná hra s etiketou
Firma se proto obrátila na ministerstvo zdravotnictví, kde úředníci jeho prodej posvětili. Jak je to možné? Firma přišla s jednoduchým trikem. Úředníkům předložili novou etiketu, kde již bylo uvedeno, že Helvesana obsahuje syntetické konzervační látky.
„Prodej výrobku jsme potom vzali na vědomí,“ konstatovala Anežka Sixtová, ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví v Rathově ministerstvu.
Majitel firmy není k zastižení
Jenže žádost firmy Esculab Financ přišla na ministerstvo zdravotnictví až letos 20. dubna! Tedy přesně měsíc poté, co si výrobek koupil Zikmund Čepl. Ten ho navíc získal s původní etiketou, na níž je napsáno, že je výrobek čistě přírodní. Vyjádření a stanovisko firmy, jejímž majitelem je Bulhar Valentin Bojanov, se nám nepodařilo přes opakovanou snahu získat.
Vysočina
Reakce čtenářůZdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Lidská blbost je bohužel nebetyčná a jsou lidé, kteří jí dokáží perfektně
komerčně využít….. Kdyby všechny ty peníze raději poslali na Charitu, nebo na nějaký ten Fond solidarity, tak prokáží alespoň občanské uvědomění. Takhle prokazují pouze to, že jejich nadité portmonky jsou v nepřímé úměře k jejich míře inteligence.
PharmDr.Josef Důbravný
Před časem naši lékárnu oslovila dáma,která si zakoupila přípravek Helvesana na prezentační akci v areálu nemocnice Na Homolce s žádostí o posouzení poměru kvality a ceny přípravku. Ten jí byl doporučen zejména díky obsahu koenzymu Q10 v tekuté formě (10 mg v 1 lahvičce 22 ml). Cena přípravků běžně dostupných s obsahem Q10 v síle 10,30 a 60 mg ve formě tobolek se pohybuje řádově ve stokorunách,nikoli v tisících nebo dokonce v desetitisících. Leták firmy Helvesana skutečně uvádí,že výrobek neobsahuje žádné syntetické konzervační látky.Pokud tomu tak není,nejedná se samozřejmě o čistě přírodní produkt.