Bylo to téměř tolik, kolik farmaceutická společnost Pfizer ročně utrží za svůj přípravek na podporu mužské potence Viagra. Na svých webových stránkách o tom informovala televizní stanice MSNBC.
Rostoucí prodeje zdravotní marihuany přitahují zájem podnikatelů, a dokonce i rizikového kapitálu. Očekává se totiž, že trh s ní se v příštích pěti letech zdvojnásobí. V současnosti prodej této drogy pro lékařské účely nějak právně upravuje 15 z 50 států americké unie.
Studie analytické firmy See Change Strategy přitom odhaduje, že kdyby se k nim přidalo dalších 20 států, vzrostl by v roce 2016 objem trhu se zdravotní marihuanou na 8,9 miliardy dolarů. Podle analytiků je přitom takový vývoj pravděpodobný.
Ve Spojených státech nyní existují stovky podniků, které pěstují marihuanu a prodávají ji zákazníkům. „Mnoho z těchto firem vzniklo, když administrativa současného prezidenta Baracka Obamy rozhodla, že se federální úřady nebudou tolik zaměřovat na stíhání jednotlivců a firem, kteří vyhovují zákonům jednotlivých států o zdravotní marihuaně,“ uvedl spoluautor studie Ted Rose.
Celkový trh s marihuanou, tedy včetně černého trhu, se ve Spojených státech podle odhadů pohybuje mezi 18 miliardami a 35,8 miliardy dolarů ročně. Podle ekonoma Jeffreyho Mirona z Harvardovy univerzity je přitom pravdě blíž spodní hranice odhadu.
„Alkoholu se v této zemi prodá za 50 miliard dolarů ročně a na tomto trhu se pravidelně podílí zhruba polovina dospělých. Trhu s marihuanou se ale účastní jen pět procent Američanů,“ uvedl.
Naprostá většina zdravotní marihuany se v současnosti prodá ve státech Kalifornie a Colorado, a to 92 procent. Významný růst lze podle studie očekávat ve státech Arizona, Michigan a Washington. Celkem je prý nyní ve Spojených státech 24,8 milionu potenciálních zájemců o zdravotní marihuanu.
fcz mik