Obávají se krachu pojišťoven a toho, že nemocných se budou zprivatizované pojišťovny zbavovat, aby za ně nemusely vydávat finance na léčbu.
„Zdravotní pojišťovny si musejí konkurovat a nabízet pacientům co nejlepší služby. To je jedna ze záruk kvalitního zdravotnictví. A akciovky to jsou průhledné společnosti a splňují podmínky kontrolovatelnosti,“ tvrdí ministr Julínek.
Očekává, že budou nejen lépe spravovat finance a vytvářet zisk, ale budou peníze efektivněji vydávat. Ekonomové s ministrem souhlasí, zároveň ale varují.
„Je potřeba kvalitní a neprůstřelný zákon, který vynuluje jakoukoliv možnost defraudace. Pokud se toto nepodaří, spadne celý systém do žumpy a stane se bohužel to, čím straší opozice,“ uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
Krok ministra Julínka nazývá opozice loupeží tisíciletí. „Zdravotní pojištění je povinná platba. Tu zaplatíme soukromé akciovce a je otázkou, co ta s penězi udělá. Místo aby zaplatila léčbu jiných nemocných, jak je tomu dnes v solidárním systému, převede je na Kajmanské ostrovy. Bude to čistě na její libovůli a nikdo jí v tom nezabrání,“ tvrdí stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.
Podle něj budou pojišťovny krachovat, každá se bude prát o zdravé pojištěnce a odmítat nemocné. Ministerstvo zdravotnictví Rathova slova odmítá.
„Solidární zdravotní systém zůstává, na tom se nic měnit nebude. Změna na akciovky bude doprovázena zákony, aby se nic podobného nestalo, a navíc bude vytvořen stání úřad, který bude hlídat jejich hospodaření i to, zda klientům zajišťují dostupnou a kvalitní léčbu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.
Kde mají akciovky
Od loňska fungují zdravotní pojišťovny jako akciovky v Nizozemsku. Součástí je i zákon zakazující diskriminaci na základě věku, pohlaví či zdravotního stavu. S konkurencí pojišťoven počítá i Maďarsko, kde byla jediná státní pojišťovna. Diskuse o podobě pojišťoven se vede v Německu.
Regionální deníky