Do ČNB by si měla podle novely převést své účty i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
Podřízením účtů dalších institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu. Zdravotnický výbor navrhl z předlohy zdravotní pojišťovny vyjmout, a to navzdory nesouhlasu ministerstva financí. Poslankyně KSČM Soňa Marková dnes řekla, že toto opatření vážně poškodí všechny zdravotní pojišťovny. Kritizovali to i poslanci pravice. Podle některých poslanců jde o postupné zestátňování systému zdravotního pojištění. Obdobný návrh jako výbor vznesl i poslanec ODS Vladislav Vilímec.
Babiš převod účtů zdravotních pojišťoven k ČNB hájil. Podle něj je to výhodné, vylepší to státní dluh i rating. Jak uvedl, jde o deset až 15 miliard korun na zůstatcích u komerčních bank, kde jsou nízké úroky a musí se za účty platit poplatky. Stát by naopak pojišťovnám podle Babiše poplatky odpustil. Na námitku poslankyně Markové odvětil, že dopadem bude pouze to, že finanční ředitel zdravotní pojišťovny příště nedostane pozvánku od banky na vánoční večírek.
V případě, že by Sněmovna vynětí zdravotních pojišťoven z novely při závěrečném hlasování nepřijala, budou poslanci v závěrečném schvalování hlasovat i o dalších návrzích zdravotnického výboru. Jde o zrušení pravomoci ministerstva financí stanovit majitelům účtů pod státní pokladnou režim plateb, případně vyjmout z této kompetence jen zdravotní pojišťovny.
Vládní novela rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Nyní spadají pod státní pokladnu například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů, účty SŽDC pro příjmy dotací nebo účty měst a krajů k příjmu dotací.
Novela má také umožnit ministerstvu financí přijímat úvěry od mezinárodních finančních institucí bez potřeby samostatného zákona.