FINANCE.czFINANCE.cz

Zdravotní turistika v Česku

16. 7. 2012 7:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká republika by se mohla stát nemocnicí Evropy. Anglicky mluvící personál, špičkové vybavení. To všechno si u nás zahraniční pacienti dopřávají za relativní málo peněz.


Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Zdravotní turistika ale potřebuje neustálou propagaci a právě v té pokulháváme. Spolupráce se zahraničními pojišťovnami je nahodilá, reklama až dosud zcela mizivá.

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka: Přesto si do českých klinik nachází cestu stále víc cizinců. Naše lékaře si v poslední době oblíbili hlavně Britové. Hned v několika medicínských oborech totiž patříme mezi první 3 nejnavštěvovanější země.

Veronika KVAKOVÁ, redaktorka: Monika Stuartová přiletěla na českou kliniku přes La Manche už podruhé. Při první návštěvě svěřila do rukou chirurgů svůj obličej. Teď plánuje vůbec nejoblíbenější zákrok cizinců. Uměla prsa.

Monika STUARTOVÁ, pacientka: S léčbou jsem byla velmi spokojená. Lidé jsou tu milí a každý umí anglicky.

Veronika KVAKOVÁ, redaktorka: Británie je jednou ze zemí, odkud k nám přijíždí nejvíc zdravotních turistů. Většina z nich, podobně jako Monika Stuartová, kvůli kosmetické chirurgii. Za mořem jsou ale populární i zákroky jako podvázání nebo zmenšení žaludku. 15 % Angličanů se snaží s pomocí našich lékařů počít nový život.

Ondřej ŠEBESTÍK, HealthCzech: Následují obory jako jsou dentální zákroky, oční operace, potom ortopedické operace, lázeňství, spa a tak dále.

Veronika KVAKOVÁ, redaktorka: Od července se ale estetické operace prodraží. Kliniky musí nově zaplatit 14% daň a tak zvedají ceny. Turisty to ale přesto neodrazuje.

Monika STUARTOVÁ, pacientka: Uvědomila jsem si, že v Česku si budu moci dovolit toho nejlepšího doktora a ušetřím spoustu peněz.

Veronika KVAKOVÁ, redaktorka: Doma by Britové zaplatil průměrně o 63 tisíc korun víc. Přestože si musí koupit letenku a většinou i zajistit bydlení, výlet za většími prsy nebo pletí bez vrásek se jim vyplatí.

Helena HEJZLAROVÁ, zaměstnankyně, Esthé: 1/3 naší klientely jsou zahraniční klienti. Na naši kliniku nejčastěji zavítají pacienti z Británie, z Německa a z Ruska.

Veronika KVAKOVÁ, redaktorka: Zdravotní turista se zdrží o 3-6 dnů déle, než kdyby přijel třeba za památkami. A celou dobu nezůstane zavřený v nemocnici. Chodí ven, nakupuje. Proto platí: zdravotní turista=lukrativní turista. Veronika Kvaková, Česká televize.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Loni se na české kliniky zapsalo asi 15 tisíc cizinců. Stát na nich vydělal víc než půl miliardy korun. Celkově přinesl zahraniční cestovní ruch 135 miliard. Zdravotní turistika tak tvořila zhruba půl procenta. Každý rok se ale počet pacientů z ciziny zvětšuje o 10-15 %. Největší poptávka je po plastické chirurgii. Centrála cestovního ruchu i kvůli tomu vůbec poprvé spustila kampaň na propagaci českých zdravotnických zařízení v zahraničí. Díky reklamě se teď otevírají cizincům dveře nejen soukromých, ale i státních klinik.

Rostislav VONDRUŠKA, ředitel, CzechTourism: Celosvětově je velká poptávka po tomto druhu služeb a Česká republika doposud nepatřila k lídrům tohoto průmyslu, i když má k tomu velmi dobré předpoklady. Kampaň dopadla velmi dobře, nad očekávání. My jsme měli zobrazených přes 100 milionů bannerů a různých odkazů a měli jsme přes 200 tisíc unikátních návštěv právě na těch serverech, které nabízí medicínský turismus.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dodávám, že pacient ze zahraničí u nás utratí denně téměř 7 tisíc korun, tedy až 3x víc než turista běžný. Často ho doprovází i rodina, některé zákroky navíc vyžadují víc než jednu návštěvu nemocnice a zdravotní turista se pak k nám opakovaně vrací. O snaze dostat do Česka větší množství turistů jsem mluvil s náměstkem ministra zdravotnictví Ferdinandem Polákem. Pane náměstku, jak se angažuje česká vláda v, řekněme, lákání zahraničních pacientů do českých nemocnic.

Ferdinand POLÁK, náměstek pro zdravotní péči, Ministerstvo zdravotnictví: My to zahraničním pacientům nabízíme tu péči, protože se domníváme, že zdravotní péče v České republice je na vysoké úrovni a že je tady prostor pro to, nabídnout tuto péči i zahraničním pacientům s tím, že si to samozřejmě zaplatí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Od července platí vyšší, 14% daň na estetické zákroky, teď navíc zvýšení DPH, takže se to ještě trošku posune na 15 %, není to zase malinko proti tomu trendu?

Ferdinand POLÁK, náměstek pro zdravotní péči, Ministerstvo zdravotnictví: Tak já jsem přesvědčený o tom, že to zvýšení ceny, které je třeba právě vlivem DPH neohrozí přísun těch zahraničních klientů.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Zdravotní turisti se nenechávají v Česku jen zkrášlovat. Čím dál oblíbenější jsou pro ně i lázně. Každý rok se do nich jezdí léčit nebo rekreovat téměř 350 tisíc cizinců. Hlavně z Ruska a Německa. Nejčastěji míří tradičně do Karlovarského a do Zlínského kraje.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?