Zdravotníci nemají podle Hegera důvod ke stávce, platy neklesnou

9. 12. 2010 8:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotníci nemají podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) žádný reálný důvod ke stávce. Příští rok jim platy neklesnou. Platová tabulka se nezmění, takže nepřijdou až o 40 procent tarifního platu, jak původně kvůli vládním úsporám hrozilo, řekl ministr novinářům.


Kromě toho prý dojednal s řediteli fakultních nemocnic, že objem mzdových prostředků příští rok zachovají. Do budoucna chce Heger směřovat do platů více peněz.

„Jestli se chcete zeptat, proč zdravotníci vlastně jdou stávkovat, tak kdybych řekl, že nevím, tak bych se možná vyjádřil trochu cynicky. Ale já si myslím, že oni jsou všeobecně rozzlobeni. Oficiální důvod s platovými problémy na stávku není,“ řekl Heger.

Pro zdravotníky se podle něj pouze rozšíří možnost pásmového odměňování, to znamená, že nemusejí být zařazeni do stupňů podle věku, ale výš nebo níž, tato možnost pro vyšší stupeň už byla, takže nevidí žádný rozdíl.

Odboráři chtěli, aby i pásmové odměňování podléhalo kolektivnímu jednání, to nakonec ministerstvo práce a sociálních věcí do nařízení vlády, které v úterý kabinetem prošlo, nedalo s vysvětlením, že to zamítla legislativní rada vlády.

Podle Hegera do toho v nemocnicích odboráři i tak budou mluvit, ví to ze svých zkušeností ředitele hradecké fakultní nemocnice. Kdyby manažeři nemocnic chtěli nějaké kategorie zaměstanců znevýhodnit, což podle něj ale doteď nedělali, vynutili by si odboráři kompenzaci.

K nespokojenosti zdravotníků přispěly podle ministra i první informace o úhradové vyhlášce na příští rok. Úhrady nemocnicím za léčení od zdravotních pojišťoven měly klesnout o pět procent. Vyhláška sníží úhrady jen o dvě procenta. Zdravotní pojišťovny jsou připraveny zaplatit i víc. Nemocnice přitom mohou poskytnout o pět procent méně péče než letos a peníze jako paušál stejně dostanou. Získají tím peníze na platy.

Ministr chápe nespokojenost mladých lékařů, kteří mají po nástupu malé peníze. Musejí podle něj přijmout, že když se dali na medicínu, tak prvních pět let to je „velmi tvrdá řehole“, jinak se medicínu nikdy nenaučí. Ani ve vyspělých zemích nemají mladí lékaři horentní platy. Dělají 80 hodin a život se jim omezí na to, že se učí medicínu.

„Až to absolvují, platy určitě budou lepší,“ řekl ministr a doplnil, že v posledních letech šly peníze zdravotnictví hlavně do nových technologií. On udělá vše pro to, aby nyní směřovaly hlavně do platů.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?