Zdravotníci vyzvali Klause k vetu novely, která je prý omezuje

31. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Kritici ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) z řad soukromých lékařů, lékárníků, nemocnic i zdravotního personálu chtějí zabránit přijetí novely zákona, která údajně omezuje jejich práva a ohrožují existenci jejich praxí. Ministr zdravotnictví Davird Rath je opačného názoru...


zákon podle něj dává jistotu soukromým lékařům i jejich pacientům.

„Vyzveme dnes pana prezidenta Václava Klause osobním dopisem k tomu, aby nepřijímal novelu zákona o péči o zdraví lidu, která upravuje i vztahy ve veřejném zdravotním pojištění. Podle našeho názoru není tato úprava ve veřejném zájmu,“ řekl novinářům mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a malých nemocnic a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

„Nevidím jediný důvod, proč by měl pan prezident zákon vetovat, protože je to technická norma ve prospěch pacientů i soukromých lékařů, a já bych spíše očekával, že pan prezident jako pravicový politik by neměl snad mít problém s děděním a prodejem lékařských praxí,“ reagoval na to Rath.

Lékařům i ostatním zdravotníkům vadí především to, že jim zákon bude nařizovat, kdo je má zastupovat při vyjednávání o smlouvách a cenách péče. „Mají to být profesní komory, přestože nemají ve svém speciálním zákonu takové zmocnění,“ vysvětlil důvod nespokojenosti Pekárek. Nyní lékaře zastupují v ekonomických jednáních profesní sdružení; komory mluví jen za členy, kteří jim dali písemné zmocnění.

Pokud prezident zákon vetuje, současná sněmovna ho již nestihne do voleb přehlasovat. O novele, kterou prosazuje ministr Rath, by tak jednala až nová sněmovna.

Podle Ratha jde jeho kritikům jenom o vyvolání chaosu a nejistoty pro pacienty i lékaře. „Bohužel kritikům z 'krizového štábu ODS' nejde o pacienty ani lékaře, ale řídí se heslem čím hůře, tím lépe. Nyní se proto snaží snahu ministerstva sabotovat a chaos vyvolat, přičemž důsledky svého snažení budou chtít svést na ministerstvo, což je jejich oblíbená a velmi neférová politika.“

Nespokojení lékaři napadají i další Rathův krok: vadí jim, že připravuje vyhlášku o rámcových smlouvách. Zdravotníci o tomto vzoru pro uzavírání smluv nyní jednají se zdravotními pojišťovnami a tvrdí, že podle zákona na to mají šest měsíců. Vyjednávání začala 3. ledna, a mohou tedy skončit až 3. července. Teprve pak by ministr mohl vydat k situaci takzvané rozhodnutí, nikoli vyhlášku, citoval Pekárek ze stanoviska vládních legislativců.

Rámcová smlouva podle Rathova návrhu zavazuje pojišťovny i lékaře k tomu, aby uzavřeli smlouvy, ať chtějí nebo ne. „To už není demokratické právo lékaře říci - nechci pokračovat,“ vytkl návrhu Pekárek.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger řekl, že ministr by mohl zasahovat do smluv jen ve veřejném zájmu, kdyby zdravotní péče byla ohrožena. To podle něj není, protože dohoda o znění smluv mezi lékaři a pojišťovnami „už v podstatě je“.

Dalibor Stejskal z Unie zaměstnavatelských svazů dodal, že pod Rathovým vedením dělá ministerstvo kroky „zmatené a neurčité, nebo snad určité proti zájmům zaměstnavatelů a zaměstnanců“. Rathovy vyhlášky podle Stejskala ohrožují fungování zdravotnictví. „Budeme muset v září připravit řadu novel, aby resort mohl fungovat,“ řekl.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?