Zdravotnický holding ušetřil Plzeňskému kraji miliony korun

16. 8. 2011 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Miliony korun ušetřil za půlrok faktického fungování Zdravotnický holding Plzeňského kraje. Holding zřídil kraj loni kvůli jednotnému řízení a koordinaci krajských nemocnic a kvůli snižování jejich nákladů.


Díky holdingu kraj očekává, že letos ušetří přes 100 milionů korun, řekl radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Úspor se podařilo dosáhnout při nákupu zdravotnického materiálu i při efektivním využití novostavby klatovské nemocnice.

Nejvíc kraj díky holdingu ušetřil snížením investic o 110 milionů korun do novostavby klatovské nemocnice. Holding zpracoval studii na využití budovaného monobloku a ukázalo se, že díky novému vývoji medicíny, kratším hospitalizacím a sdílení lůžek nemusí kraj vůbec stavět jeden původně plánovaný objekt.

Oddělení, která v něm měla být, se až na laboratoř vejdou do monobloku. Kraj tak ušetří 110 milionů korun za stavbu a ročně dalších deset milionů za provoz objektu, řekl Šimánek.

Holding také plánuje, že letos v 22 veřejných zakázkách na nákup materiálu a léků v celkovém objemu kolem 70 milionů Kč ušetří až 14 milionů, řekl ředitel holdingu Jiří Fojtík. „Pokud nakupujeme pro šest nemocnic najednou, dostaneme se na výrazně nižší ceny, než když nemocnice nakupují samostatně,“ uvedl.

Zatím se z 22 zakázek uskutečnilo pět, na nichž kraj oproti minulým letům ušetřil 1,5 milionu korun. „Úspora se pohybovala až kolem 25 procent oproti dosavadním nákladům na stejný materiál,“ konstatoval Fojtík. Například u nákupu obinadel a obvazů se původní cena 990.000 Kč snížila o více než polovinu.

Podle Šimánka se holding osvědčil i při řešení krize na začátku roku v souvislosti s lékařkou odborovou akcí Děkujeme, odcházíme. „Plzeňský kraj byl jeden z nejlépe připravených regionů,“ tvrdí radní. Kraj na organizaci spoléhá i při plánované optimalizaci akutních lůžek.

Například v Klatovech se zruší až 86 akutních lůžek, to je zhruba 20 procent kapacity. Rušení přitom nebude mít vliv na kvalitu a rozsah péče. „Ruší se jen lůžka, která jsou málo využívána. Zároveň se vytváří společný lůžkový fond více oddělení,“ konstatoval Fojtík. Na gynekologii se tak ruší kvůli malému využití 40 lůžek, na očním oddělení všech 20 lůžek. Pokud by oční oddělení potřebovalo pacienta hospitalizovat, může ho díky sdílení lůžek umístit na chirurgii.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?