SUMMARY Nursing uniform has gone through many changes during the nursing history. Founding of private healthcare facilities brought varieties, but also to some degree disharmony, into personal protective equipments. Although personal protective clothes has gone through many changes, it still bares certain characteristics that are remaining.
Naše nemocnice se rozhodla jít v oblasti ochranného oděvu vzorem a radikálně změnila vzhled veškerého zdravotnického personálu. Základem však zůstává funkčnost, estetičnost, praktická údržba a přijatelné finanční náklady za dodržení veškerých legislativních norem. Zdravotnický oděv prodělal během svého historického vývoje řadu proměn. Od naškrobených zástěr a čepců prvních ošetřovatelek po moderní současný, často nadčasový vzhled.
Vzhledem ale ke skutečnosti, že tento oděv řadíme mezi osobní ochranné prostředky, musíme zachovat určité parametry definované s ohledem na jeho primární určení. Vždy poskytoval zdravotníkům určitý stupeň ochrany, sloužil pro identifikaci a vyjadřoval příslušnost k získané kvalifikaci. Zároveň eliminoval možnost nozokomiálních nákaz ve zdravotnických zařízeních tak často se vyskytujících. Zaměstnavatel je povinen poskytnout ochranný oděv tehdy, pokud nelze rizika práce vyloučit nebo v dostatečné míře omezit. Lze proto poskytovat pouze osobní ochranné prostředky, které byly schváleny příslušnou autorizovanou zkušebnou v souladu s nařízením vlády č. 172/1997 Sb.
SOUČASNOST
V naší nemocnici jsme se po dlouhá léta potýkali a stejně jako ve většině jiných zdravotnických subjektů opakovaně řešili rozdílnost a jakousi nesourodost zdravotnického, zejména nelékařského ošacení. Devadesátá léta minulého století přinesla mimo jiné i změnu v dosavadním, letitém pojetí uniforem a došlo k zásadním a poměrně výrazným změnám typu i barevného rozlišení. Původní charakteristický vzhled tradičního oděvu sester skládající se z barevných šatů, sněhobílé pracovní zástěry a čepce nahradily tolik pohodlné kalhoty v kombinaci s pracovní halenou či šaty.
Zmizel jednotný vzhled a postupně se vytratilo i barevné rozlišení jednotlivých nelékařských profesí. To, co na jedné straně velmi vyhovovalo personálu, na straně druhé určitým způsobem působilo nejistotu v řadách pacientů, kteří nedokázali tak jako dříve na první pohled podle zdravotnického oděvu rozlišit jednotlivé, zejména ošetřovatelské profese.
KUDY VEDLA NAŠE CESTA
Inspirováni minulostí, vedeni vidinou jasného cíle, kterým bylo sjednotit v rámci celé nemocnice čítající několik tisíc zaměstnanců zdravotnický oděv a vyznačit tak na první pohled jasně rozlišitelný oděv zdravotníka, vydali jsme se cestou vpřed. Na počátku byla podrobná analýza stávajícího stavu a navržení několika variant možného řešení. Pochopitelně za předpokladu dodržení ekonomických aspektů a splnění nároků na tento typ oděvu kladených. Neopomněli jsme ani zohlednit přání našich zaměstnanců a názor pacientů.
Na základě výběrového řízení pak byla zvolena nová řada zdravotnického oděvu, zahrnující lékaře a veškeré kategorie nelékařských zdravotnických pracovníků. Naši zdravotníci se tak postupně odívají do velmi moderního, barevného, příjemného a zároveň kvalitního prádla. Pro lékaře jsme zvolili obvyklou bílou barvu, moderní střih, kdy tradiční pláště postupně nahrazují praktické haleny doplněné kalhotami, popřípadě sukní, vkusně označené charakteristickým barevným logem naší nemocnice. Všeobecné sestry, porodní asistentky a zdravotně sociální pracovnice pak oblékají jasně zelenou halenu v kombinaci s kalhotami bílé barvy či sukní.
Všeobecné sestry pracující s dětskými pacienty potkáte v lososové variantě haleny, ošetřovatele/ky v teplém žlutém odstínu, sanitáře/ky v jasně modrém provedení. Vrchní sestry jako jediné z uvedených nelékařů, s ohledem na svoji pozici, oblékají bílý oděv v symbolické kombinaci uvedených barev – zelené nebo lososové. Ostatní profese pak rovněž zaznamenaly renesanci vzhledu pracovního oděvu. Veškeré prádlo nelékařů je rovněž označeno velmi estetickým a zároveň výrazným barevným logem.
Lze tak na první pohled jasně rozlišit naše zaměstnance od externích kolegů a studentů. Společně s identifikační jmenovkou, kterou je označen povinně každý zaměstnanec, se tak přiblížíme o krůček blíže jasnému, pevně stanovenému, pro kolegy a zejména naše pacienty snadno identifikovatelnému rozlišení zdravotníka.
ZÁVĚR
Výše popsaný způsob samozřejmě není návodem pro možné následování, je jen pouhou ukázkou našeho přístupu a řešení dané problematiky, které se nám s odstupem času s ohledem na velmi kladné ohlasy jeví jako vhodně zvolené. Tímto bylo dosaženo cíle vytyčeného managementem naší fakultní nemocnice.
Bc. Andrea Vobořilová náměstek pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice Plzeň (voborilovaa@fnplzen.cz)