v Praze a Brně.
Operace provedená pomocí robota da Vinci je dražší, pacienti ale zůstanou po zákroku v nemocnici kratší dobu, a na celkových nákladech tak lékaři ušetří. Využití robota znamená i méně obslužného personálu. I během operace ale u pacienta stojí jeden nebo dva asistenti. Na starosti mají například odsávání krve.
„Doufám, že během krátké doby, po jednáních, která v současné době probíhají, bude da Vinci i v krajské nemocnici,“ podotkl Hynčica.
Ještě letos se urologické oddělení Baťovy nemocnice bude moci pochlubit novou laparoskopickou věží. Lékaři tak budou moci nově laparoskopicky provádět některé operace prostaty a ledvin.
Na podzim minulého roku představilo urologické oddělení zlínské nemocnice nový moderní přístroj, který slouží k drcení močových kamenů. Přístroj zvaný litotryptor zaměří močové kameny rentgenem, lze použít i ultrazvuk. Paprsek pak kámen rozbije na malé fragmenty, které odcházejí z těla přirozenou cestou při močení.
V Česku jej mají pouze čtyři nemocnice. Zlínská nemocnice měla od roku 1993 starší typ přístroje, nový ale lépe indikuje i jiná urologická onemocnění, lépe zpracovává rentgenový obraz, je efektivnější v hledání a rozbíjení kamenů, umí lépe polohovat pacienta a vystavuje jej menší radiační zátěži.
Urologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně vzniklo v roce 1979, když se vyčlenilo z chirurgického oddělení. Oddělení má nyní kapacitu 36 lůžek. Ambulancí ročně projede 19.000 pacientů. Nejčastějšími onemocněními jsou ledvinové koliky, zánětlivá a nádorová onemocnění ledvin, močového měchýře, prostaty, varlat nebo močovodů.
ČTK